Answer:
$21,000
Explanation:
The new bridge would take 30 man hours of labor at $50 per hour, in activity based costing, this means that ,
30*50 = 1500.
Now, it will require 14 piers to support it each time a pier is sunk into the harbor,hence the final calculation will be:
30*50*14 = 21000.
Hope this Helps.
Goodluck.
<u>Answer:</u> Personal goals and team fit.
<u>Explanation:</u>
As a student I would not have any experience which I can talk about at the job interview. It is important that I show case my personal goals which are short term and long term career goals. I also need to show that I desire to join the team and have the ability to work as a good team member.
The common skills required to fit into a team such as management skills, leadership skills, communication skills, time management skills, organizing skills etc employers will not understand when I fail to take time to develop these skills.
Answer:
sell bonds, increase discount rates and increase reserve requirements
Explanation:
The Federal Reserve’s three instruments of monetary policy are open market operations, the discount rate and reserve requirements ( Sometimes discount rate management is divided as discount and interest rate) .
Open market operations involve the buying and selling of government securities. The term “open market” means that the Fed doesn’t decide on its own which securities dealers it will do business with on a particular day. Rather, the choice emerges from an “open market” in which the various securities dealers that the Fed does business with – the primary dealers – compete on the basis of price. Open market operations are flexible, and thus, the most frequently used tool of monetary policy.
The discount rate is the interest rate charged by Federal Reserve Banks to depository institutions on short-term loans.
Reserve requirements are the portions of deposits that banks must maintain either in their vaults or on deposit at a Federal Reserve Bank.
Answer:
$0.79
Explanation:
The Bakery bakes 660 loaves of bread
The cost of baking one bread= $0.46
The total cost of baking all loaves of bread
= $0.46 x 660
=$303.60
The desired mark up is 55% of cost
=55% of $303.60
=55/100 x $303.60
=0.55 x $303.60
= $166.98
Desired revenues = $166.98 +$303.60
=$470.58
The number of sellable breads= 660 - (10% of 660)
=660-66
=594
Desired income is $470.58; sellable output is 594.
price per bread should be
=$470.58/594
=$0.79222
Price per bread = $0.79