1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
6

If you were to use the substitution method to solve the following system, choose the new equation after the expression equivalen

t to x from the second equation is substituted into the first equation.
3x + 2y = −21
x − 3y = 4
Mathematics
1 answer:
larisa [96]3 years ago
4 0
What are your answer choices? I’m not sure which equation they are asking for?

The solution to this system of equations is
X= -5
Y= -3
You might be interested in
HELP PLEASE <br> so uuuhhh uumm <br> where's my $500 that you owe me for child support??
GaryK [48]

Answer:

i ate it hahahahhahhahahhah

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the rule for 10 1 12 3 15 6 20 ?
ki77a [65]

Answer:

<h2>See below</h2>

Step-by-step explanation:

For every odd place, the first one, the third one, and so on, the rule to increase each number by 2 then 3 then 5. This is because every even numbered digit, shows how much to increase the other digits by, minus one at the beginning, no change in the middle, and plus one at the end.

I'm always happy to help :)

3 0
3 years ago
Joe went shopping for holiday gifts for her family. She has a budget of $150. She has 15 people to purchase a gift for, but also
Vitek1552 [10]
$150 (budget) - $30 (spend on herself) = $120 (left)

120 / 15 = $8

(150 - 30) divided by 15 = $8

Only $8 maximum can be spent on each family member
7 0
3 years ago
A bottle and its cork cost $1.20 of the bottle costs $1.10 more than the cork. What is the cost of bottle and of the cost of cor
777dan777 [17]
The cost of the bottle alone costs $1.15, and the cork costs $0.05, you add them together and you get  $1.20. That is how the bottle costs $1.20.
8 0
3 years ago
Help please!!!!!!!
ASHA 777 [7]
<span>This would be a bell curve with a z-score of greater than +2.00, since 3 minutes is exactly two standard deviations greater than the mean of 2.00. Looking at a z-score table for the proportion of the curve that lies in the 1-tailed area greater than 2.00, we find that the value is .0228. This would be the probability that the conversation is over three minutes: 0.0228 or 2.28%.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • What is the slope of a line perpendicular to the line y = 2x + 5? Type a numerical answer in the space provided. Do not type spa
    11·1 answer
  • How to find answer to7.86*4.6
    7·1 answer
  • Multiply these -3/7 times by 3/8
    9·2 answers
  • Find the measure of angle 5<br> I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER
    5·1 answer
  • Jose has $20 and is saving $6 per week. Ana has $150 and is spending $4 per
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to:
    7·2 answers
  • Which of the two functions has the greater value for the y-intercept? Explain your reasoning. Which of the two functions has the
    8·1 answer
  • Find B on AC that is 2/5 of the distance of A to C.
    10·1 answer
  • Question 5 of 5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!