1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
13

James completed 18 math problems. This is 30% of the problems he has to do. How many math problems must he do?

Mathematics
2 answers:
Dovator [93]3 years ago
5 0
If you know that the 18 completed problems are 30% then you divide 18 by .30 which I believe will give you 60 problems left
xenn [34]3 years ago
3 0
James has to do 60 Math problems
You might be interested in
PLEASE HELP!!!! What is the volume of the cone
kupik [55]
B because if you multiplie it it's the answer b
7 0
2 years ago
What is 7.505 as a fraction
klemol [59]

1501 / 200

this is what i looked up an got

4 0
2 years ago
Jack’s oak tree is 10 feet tall and grows
dalvyx [7]

Answer: 0 months its already shorter than hanks tree

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
if an exterior angle of a regular polygon measures 15 degrees how many sides does it have ?a.23. b.24. c.25
dimaraw [331]

Answer:

B.24

Step-by-step explanation:

we know,

exterior angle  = 360°/n(where 'n' is number of sides)

then,

15° = 360°/n

n = 360°/15°

n = 24



3 0
3 years ago
The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
zimovet [89]

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Three is added to a number, and the sum is multiplied by 4. The result is 16.
    15·2 answers
  • A regular heptagon has a side length of 13.9 and an apothem of 14.4. Find the area of the regular heptagon.
    6·1 answer
  • What does h(40) = 1700 mean in terms of the problem?
    9·2 answers
  • All of the girls are Danielle's cabin at camp are the same age. Their counselor is 3 times their age. Danielle's age and her cou
    10·1 answer
  • What is x?<br><br> 3-2x=21<br><br> Show the steps?
    7·1 answer
  • Can someone put this into matrices for me:)<br> 2x+3y+5=20
    5·2 answers
  • PLEASEEEEE HELPPPPP MEEEEEE ASAAPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • The Chinese Buffet costs $9.95 a person. Johnny, his mother, and his father have dinner there, They receive a 25% discount. What
    8·1 answer
  • A manager bought lunch for his coworkers. Each person picked either a salad or a burger. The salads cost $5 each and the burgers
    11·1 answer
  • What is the total length of the tadpoles that are 1/8-inch and 1/4-inch long?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!