1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
9

A moving company charges $0.60 per pound for a move from New York to Florida. A family estimates that their belongings weigh abo

ut 4 tons. About how much would it cost the family to move from New York to Florida?
Mathematics
2 answers:
irakobra [83]3 years ago
8 0
1 ton is 2K pounds, so they have 8K pounds. multiply 8K by 0.6 and you get the answer. Which is 4800.
m_a_m_a [10]3 years ago
7 0
8000 x .60 = $48.00
This is because 4 tons = 8000 pounds.
You might be interested in
Zoey bought a plant and planted it in a pot near a window in her house. Let H
lys-0071 [83]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Which equations will help you solve this problem? There are 18 muffins on a plate. If they are split equally among 9 people, how
Ber [7]

Answer:

The correct equation should be 18 divided by 9=2

Step-by-step explanation:

By dividing the number of muffins by the number of people you get how much each person gets

4 0
3 years ago
What is the approximate volume of a cylinder with a diameter of 12 meters and a height of 7 meters? Use 3.14 for pi.
kkurt [141]
V=\pi r^2 h
r - radius, h - height
The diameter is twice the radius.

d=12 \ m \\
r=\frac{12}{2} \ m = 6 \ m \\
h=7 \ m \\ \\
V=\pi \times 6^2 \times 7=\pi \times 36 \times 7=252 \pi \approx 252 \times 3.14=791.28 \approx 791.3

The answer is c. 791.3 m³.
3 0
3 years ago
What is the slope of the equation y = 3x + 2?
Softa [21]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

the equation is y=mx+b

m=slope

so then 3 would be the slope

hope this helps :3

if it did pls mark brainliest

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELPPPP DUEEE IN A FEW MINSSS PLS HELPPP
avanturin [10]
1.because it’s a straight line that passes through the origin
2.he make $16
3.$96
4. $240/16 per hour = 15
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What two numbers can you multiply to get 5 and add to get 6
    11·1 answer
  • Select one number from each column to show the part that Lilly shaded
    12·1 answer
  • If ( 43.65 ) ( 8.79 ) / x = ( 0.4365 ) ( 87.9 ) then value of x is:
    13·1 answer
  • Anna wants to buy a house at $67,000. She will need at down payment of 15%. What is the down payment amount
    7·2 answers
  • The endpoints of a diameter of a circle are A(1,2) and (7.10). Find the area of the circle in terms of pi
    8·1 answer
  • What is <br>34<br>8<br>fraction whole number, or mixed number​
    5·2 answers
  • If X = {−1, 0, 2} and Y = {1, 2, 5}, find X ∪ Y.
    13·2 answers
  • sam ran 63,756 feet in 70 minutes what is sams rate in miles per hour? (there are 5,280 feet in one mile)
    15·1 answer
  • What is the simplified form of √144x^36
    13·2 answers
  • Ben also bought a package of 3 T-shirts for $14.25. What is the unit price, per T-shirt
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!