1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
4 years ago
11

Help!!! I don’t get this :(

Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]4 years ago
7 0
You have to use distributive property. Multiply the numbers outside of the parenthesis by the numbers inside. For example, you would multiply 0.4 by 2x first, then multiply it by 1/2. You should get two answers. Write them down in this form: first answer + second answer. Then do the same for the other side of the equal sign, but leave the - 4 alone. If you need more help, let me know
You might be interested in
Can someone please help?
mixas84 [53]

Answer:

C.) Solve for the varible

Step-by-step explanation:

As there is currently nothing to do other than one step, the next step would be to solve 81/9 for 9, getting the final answer of a=9.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The average speed of a car on a stretch of interstate is 70 miles per hour. Convert this rate to feet per second.
polet [3.4K]

Answer:

<h3>102. 66 feet / Second</h3>

Step-by-step explanation:

To do conversion change miles into feet and hour into second.

One foot is 5280 feet

And an hour is 3600sec

70 miles / Hour

70 * 5280feet / 3600 second

369600 feet / 3600seconds

Then simplify

102. 66 feet / Second

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equal to 4 (2+3) ?<br><br><br> 1. 2+12<br> 2. 4+5<br> 3. 8+3<br> 4. 8+12
allsm [11]
4. 8+12=20

4 (2+3)
First you add 2+3 and get 5
Next, since the 5 is now in the parentheses, it indicates that you have to multiply
Finally, 5 times 4=20
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression. (-3 + 6i)(-3 + 5i)
Alex_Xolod [135]

Answer:

11i-6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with question 2 Only
kiruha [24]
The correct answer is C
5 0
3 years ago
Other questions:
  • William says that 15 years from now his age will be 3 times his age 5 years ago if x represent William present age complete the
    5·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • A table contains the ordered pairs (3, 42.25) and (5, 50.75). If the relationship in the table is linear, explain how to find th
    12·2 answers
  • The coach pays $72 for 18 hamburgers. What is the cost per hamburger? What math concept do you use to solve the problem?
    6·2 answers
  • Which describes the<br> correlation shown in the scatterplot? help pls
    10·2 answers
  • A cement path consists of six equal-sized cement squares arranged in a row to form a rectangle. If the total area of the path is
    15·1 answer
  • I need 4 answers , The cost per pound of the apples on sale is $
    13·1 answer
  • Jake bought four peaches. The first two peaches weigh 2/6 of a pound, what could the third and fourth peach weigh in 1/6 of a po
    10·1 answer
  • I need an explanation and an answer please.
    13·1 answer
  • A function is shown in the table.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!