1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
9

My estimate was 2,808 is that a reasonable estimate and why

Mathematics
1 answer:
vova2212 [387]3 years ago
5 0
<span>My estimate was 2,808 is that a reasonable estimate and why

312*9

9*2=18>>9*10=90>>9*300=2700

2700+18+90=>>2,808</span>
You might be interested in
What does no gains or no losses on first down meaning
MissTica
It means the ball did not move forward or backward. It stayed on the same line where it was
6 0
3 years ago
A city received 17 inches of rain last year which was only 37% of what the usually get, how many inches doe it normally get?
Elina [12.6K]

You use the unitary method :)

8 0
3 years ago
Please help me asap.​
KonstantinChe [14]

Answer:

<T

Step-by-step explanation:

You can tell that the angles and length of the triangles are equal from the marks. For example, angle J has 2 lines on its angle so i looked for the other angle with 2 lines on it which happens to be angle S.

Comment if u dont understand

3 0
2 years ago
Find the area and perimeter of the following
suter [353]

Answer:

Perimeter is 8x²y+26x

Area is 52x³y

Step-by-step explanation:

The perimeter is 2W+2L and area is LW

Perimeter:

2(4x²y)+2(13x)

8x²y+26x

Area:

(4x²y)(13x)

52x³y

3 0
2 years ago
(x+1)^1/2
Step2247 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

L.C.M. of 2 and 3=6

Raise to the power 6

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the point on the graph of y=x^2 where the tangent line has slope m= - 1/3
    11·1 answer
  • A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
    9·1 answer
  • Each package of muffins has 4 muffins. Sharon bought 12 muffins for $9.60. How much does one package of muffins cost?
    14·1 answer
  • -6=1/4x-5 solve for x<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%206%20%3D%201%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20x%20-%205" id="TexFormul
    9·1 answer
  • six times jasons collection of books and one-third of nathans collection add up to 134 books one-third of jasons collection and
    5·1 answer
  • if two pyramids are similar and the ratio between the lengths of their edges is 2 7 what is the ratio of their volumes?
    11·2 answers
  • PLEASE HELPPPPPP!!!!
    6·1 answer
  • An albatross is a large bird that can fly 400 kilometers in 8 hours at a constant speed. Using d for distance in kilometers and
    9·2 answers
  • 6x+2y=8 slope intercept form
    13·1 answer
  • Between 1966 and 1976 by what percentage did the average number of passengers per aircraft increase?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!