1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
2 years ago
5

A teacher is creating boxes of supplies for her classroom. She places 4 markers in each box and leaves 12 markers at her desk to

use as extras. Write an inequality to determine the number of boxes, x, she can create if she has no more than 52 markers.
Mathematics
1 answer:
polet [3.4K]2 years ago
6 0

Answer:

x =10

Step-by-step explanation:

52 - 12 = 40

40 divide 4 = 10

she has 10 boxes

You might be interested in
It costs $35 for a membership at a wholesale store. the monthly fee is $15. Write an equation that represents the total cost( in
Nastasia [14]

Answer:

35+15=50 or 35$+15$=50$

Step-by-step explanation:

If its for twelve months

35$+180$=215$

8 0
2 years ago
Given the perimeter of a rectangle is 96 meter and the length is twice the width, find the dimensions. Solve algebraically.
barxatty [35]
96 + 96
2(96x2) is the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is included between two congruent sides in an isoceles triangle
Wittaler [7]

In an isosceles triangle that has exactly two equal sides, the equal sides are called legs and the third side is called the base. The angle included by the legs is called the vertex angle and the angles that have the base as one of their sides are called the base angles.

4 0
3 years ago
Adam has three pennies, two dimes, and one nickel. he also has one other coin that is different from the rest of his coins. how
Hatshy [7]

Answer:

Step 1. Read the problem. Make sure you understand all the words and ideas.

Step 2. Identify what you are looking for.

Step 3. Name what you are looking for.

Step 4. Translate into an equation. Restate the problem in one sentence. Then translate into an equation.

Step 5. Solve the equation using good algebra techniques.

Step 6. Check.

Step 7. Answer the question.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is X equal to? PS it’s not 180
AVprozaik [17]

Answer:

x = 47

Step-by-step explanation:

86° and 2x° are supplementary angles, which means that added together they should equal 180° (which is a line). Aka

86 + 2x = 180 (Let's solve for x) (subtract both sides by 86 to get x on one side)

2x = 94 (divide both sides by 2 to get x by itself)

x = 47

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 17ft =blank yards blank ft
    8·1 answer
  • I need help with these two
    15·1 answer
  • Gwen borrowed $20 from her mother to buy a scarf. Then, she went to her favorite department store and charged a pair of boots fo
    6·1 answer
  • Y = x – 10<br><br> 2x + y = 4
    14·1 answer
  • Please help me i beg of u due today my teacher be buggin
    12·1 answer
  • Jon and Ade share some socks in the ratio 2:7 Jon gets 18 sock how many does Ade get
    13·1 answer
  • The number of students who ride the school bus is 110% of the number of students who walk. How many students ride the school bus
    11·1 answer
  • What is the image on segment Oj rotated 270 counterclockwise around point 0?
    10·1 answer
  • A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
    6·1 answer
  • Sam is baking 10 pies for a school bake sale. He uses 21 cups of apples for 6 pies. How many cups of apples will he need to make
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!