Answer:
5x-13
The Answer is in the picture above please mark me brainliest. :)
Answer: Chuck's travel at a rate of 52mph
Step-by-step explanation:
For Chuck's trip:
D=RT
104= (R+4)T
T= 104 / (R+4)
For Dana's trip:
96 = RT
T= 96/R
Set both equation for Chuck's and Dana together
104/(R+4) =96/R
Then we cross multiply
96(R+4) = 104R
96R + 384 = 104R
104R - 96R = 384
8R = 384
To get R, divide both side by 8
8R/8 = 384/8
R= 48mph
This means Dana's speed is 48mph
Chuck's speed will be: 48mph+4mph = 52mph
Answer: A, 1/2
Step-by-step explanation:
he is simply using 1 cup of bs for each cup of ws so when you do it its i cup of ws then its hald of 1 bs
Answer:
{x,y,z} = {-22/13,29/13,6/13}
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1