1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
3 years ago
14

A number increased by five and then divided by two

Mathematics
2 answers:
Burka [1]3 years ago
5 0
(x + 5) divided by 2
joja [24]3 years ago
3 0

Answer:

x+5÷2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Add: 8x8 + (-378 + 3)<br> Enter the correct answer<br> DOD<br> Clear<br> DOO
jarptica [38.1K]

Answer:

-311

Step-by-step explanation:

Using PEMDAS:

first add (-378 + 3) --> -375

then multiply 8 and 8 --> 64

then add 64 and -375

this equals -311

Hope this helped!!

4 0
3 years ago
ABC= ADC, BA= 25, DA=
geniusboy [140]

Answer:

DA = 25

Step-by-step explanation:

Given that,

→ ABC = ADC ==> (1)

→ BA = 25 ==> (2)

From the given (1) and (2),

→ BA = DA

→ BA = 25

→ [ DA = 25 ]

Hence, the answer is 25.

4 0
1 year ago
Solve for k<br><br> 10/3 = k/9<br><br> K =
Gnesinka [82]
10/3=k/9
(10/3)9=k
30=k
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nx-5= -0.4<br> What is N?
denis-greek [22]

Answer:

\large\boxed{n=\dfrac{4.6}{x}}

Step-by-step explanation:

nx-5=-0.4\qquad\text{add 5 to both sides}\\\\nx-5+5=-0.4+5\\\\nx=4.6\qquad\text{divide both sides by}\ x\neq0\\\\\dfrac{nx}{x}=\dfrac{4.6}{x}\\\\n=\dfrac{4.6}{x}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A classic car is now selling for $2500 less than three times its original price. If the selling price is now $14,000, what was t
Aneli [31]

Answer:

42000

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I need someone to help me please please
    13·1 answer
  • Kobi and I need to know which of the following is NOT a possible value for the number of pennies
    5·2 answers
  • Solve for X<br> 13<br> 6<br> 2x – 18<br> U<br> 4x - 29<br> PLEASE HELP!
    7·2 answers
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • What would be the total cost?
    6·2 answers
  • Please help me on this will give you brainliest!!
    9·1 answer
  • A student invested 1300 in account that pays 4% annual compound interest. He will not make any additional deposits or withdraws.
    14·1 answer
  • HELP ME FAST!!<br><br><br> What is the different between (3,2) and (3, -6)?
    11·1 answer
  • FREE BRAINLIEST GET NOW OR LOSE OPPURTUNITY
    12·2 answers
  • A bacterium was found to have a mass of 2×10^−12
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!