1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
15

Lindsey made 4 lunches out of 1\2 of a leftover casserole she put the same amount in each lunch.how much of a casserole did she

put on each lunch
Mathematics
2 answers:
Andrei [34K]3 years ago
7 0

Answer:

1/8 because 1/2 divided by 1/2 is 1/4 and 1/4 divided by 1/4 is 1/8 and that's four lunches

Step-by-step explanation:


irakobra [83]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is 1/8.


You might be interested in
Identify the input and the output given the relation described:
bulgar [2K]
The input is the hours and the out put is the cost.
4 0
3 years ago
Alisa hopes to play beach volleyball in the olympics someday. She has convinced her parents to allow her to set up a beach volle
ahrayia [7]
Don't panic!  The answer is 42.

But it looks like you did not copy the full question.
6 0
3 years ago
How do I solve for Log(x+3)+log2=3 ?
Rzqust [24]

Answer: x = 995

Step-by-step explanation:

In this equation our log doesn't have a base so it is given the default base of 10. This makes our equation really.

log_{10}(x+3) + log_{10}(2) = 3

Now we put every equation as the exponent of our base 10 looks like this:

10^{log_{10} (x+3)}  + 10^{log_{10} (2)} = 10^{3}

Now we cancel out the log base 10 and the 10. We are left with:

(x+3) + (2) = 10^3

Lastly solve for x

x + 5 = 1000

x = 995

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLEASE SOLVE FOR X
Rudiy27

Step-by-step explanation:

Use properties of similar triangles.

\frac{6}{9} =\frac{8}{9+x} \\(8*9)/6=12\\12=9+x\\\\3=x

There you are!

:)

8 0
2 years ago
What is 3 1/9 + 2 1/4???????
Butoxors [25]
3 1/9 = 3 4/36

2 1/4 = 2 9/36

3 4/36 + 2 9/36 = 5 13/36
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kayaks rent for $35 per day . Write an expression using the distributive property that can help you find the cost in dollars of
    7·1 answer
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • What adding equation gives you the total of 250
    8·1 answer
  • Factorization of <br>x²+6x+5​
    13·1 answer
  • Please help with this question
    8·1 answer
  • In an art class 40% of the students use watercolors for pain 10 students in the art class use watercolors how many students were
    8·1 answer
  • Similarities of rational and irrational numbers
    8·1 answer
  • Really need helpppp?!
    13·1 answer
  • What is 2x – 4 = 2? Please answer soon!
    9·2 answers
  • In 3/5÷3=1/5, the (blank) is 3. what is the blank supposed to be?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!