1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
12

Each week morning sunshine cafe orders coffee packets that costs $2.50 per packet with a 10.00 shipping fee . If morning sunshin

e Cafe does not want to spend more than $554.00 on coffee packets per week how many packets could they purchase
Mathematics
1 answer:
Anni [7]3 years ago
7 0

Answer:

193 packets

Step-by-step explanation:

Each morning they order with a shipping fee of $10 daily.

Considering they order all 7 days of the week, so the total shipping fee for the week would be:

7 * $10 = $70

Their budget for the week is $554, out of which $70 is for shipping for the week, so remaining balance would be:

554 - 70 = $484

This 484 dollars are for coffee packets that cost $2.50 each, so the number of packets would be:

484/2.50 = 193.6

You can't order fractional packets so 193 packets is the max in this budget

You might be interested in
(-0.5x-0.4)-8(0.75x-0.6)​
SashulF [63]

Answer: -6.5x+4.4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How much cost Rs 1136 when it is 10% discount and 13% vat is added then find out the discount and Vat amount
S_A_V [24]

Answer:

Rs 1155.3

Step-by-step explanation:

1136 * .1 = 113.6

1136 - 113.6 = 1022.4

1022.4 * 1.13 = 1155.3

7 0
3 years ago
Please help!!
inessss [21]

Answer:

2.82 seconds (3 sf)

Step-by-step explanation:

s = ut + 0.5at²

6 = -95(sin25)t + 0.5(32)t²

16t² - 40.14873487t - 6 = 0

t = 2.818501699, -0.1419193751

t is time so can't be negative.

Therefore, t = 2.82s (3 sf)

4 0
3 years ago
Uh, since I don't know what to type here.. Hi?
Nadya [2.5K]

Answer:

B!!

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Identify the subsets of real numbers to which the number 25√ belongs.
Radda [10]
It would be rational
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Does a heart have one line of symmetry
    9·2 answers
  • Solve for C.<br><br> C - 5.3 = 0.6
    11·2 answers
  • What is the unit rate of $10 for 8 cans of soup?
    5·1 answer
  • Need answers for Question <br> 5 and 6
    5·1 answer
  • Striking a tuning fork harder makes the sound coming from the fork louder. This changes the _________ of the sinusoidal graph.
    10·1 answer
  • Jamie bought 15 apples. he ate 3 apples. what percentage of the apples did jamie eat?
    12·2 answers
  • Fatima evaluated the expression StartFraction 4 m Superscript negative 3 Baseline n Superscript negative 2 Baseline Over m Super
    15·2 answers
  • What would the simple interest rate be if you earned $136 on a $1700 investment in one year?
    15·1 answer
  • Can someone help me
    9·2 answers
  • Carmen plans to paint the inside of her swimming pool before she fills it. The pool is a rectangular prism with a length of 20 f
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!