1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
3 years ago
8

Following diagram find the missing measure.

Mathematics
1 answer:
Temka [501]3 years ago
7 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The diagram basically shows three angles that make up a straight line.

We know the angle of a straight line is  180°.

Since there are three angles, Angle 1, Angle 2, and Angle 3 that make up a straight line, we can write:

Angle 1 + Angle 2 + Angle 3 = 180

3x + 4x + 2x = 180

9x = 180

x = 180/9

x = 20

The correct answer is B

You might be interested in
At a bake sell, 3/5 of the baked goods are pies. the rest of the baked goods are the plates of cookies. there are 24 plates of c
vovangra [49]

A: 2/5

B: 24x2= 48+12= 60

C: 4

3 0
3 years ago
What is the value of a
Diano4ka-milaya [45]

Answer: Multiplying 3x and -x we obtain A= -3x^2

8 0
2 years ago
Tell whether the ratios form a proportion.
qaws [65]
5:16 is no
24:15 is no
3:12 is yes
3 0
2 years ago
Ms.Rosenbaum buys 5 crates of apples at the market .Each crate cost $12.50 .She also buys one crate of pears for $18.75 .What is
Inga [223]
Ok so she wants but 5 crates of apples. And each crate cost 12.50 so you would multi 12.50 times 5, which is 62.05. She so wants to buy one crate of pears. One crate of pairs is 18.75. Since she is only buying one you don't need to multiply it but anything. But now you have to figure out the cost of the apples and pears together. So just add 62.05 and 18.75 together which is 80.80
6 0
3 years ago
Help pretty please .w.
sineoko [7]
I don’t know what that is it’s probably 9999999
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me 5 points Xd
    7·2 answers
  • Write an explicit rule for the geometric sequence (answers down below) :
    15·1 answer
  • A game consists of randomly choosing a bag (labelled 1, 2 or 3) out of a choice
    10·1 answer
  • -48 + 37 - 28 - 1<br> please help ! please include steps too
    8·1 answer
  • Casey and Brett are doing their book reports. Casey has written 2 5/8 pages. Brett has written 3/4 of pages less then Casey. How
    5·2 answers
  • What degree measure is equivalent to -4pie over 9
    5·1 answer
  • Same ratio for 42 and 24 simplify
    9·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Alex went out to dinner with her family. The
    6·2 answers
  • Four friends went shopping for school supplies. The table shows the number of supplies each friend bought and the total cost. Co
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!