1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
4 years ago
11

Niko bought 4 stamps each week for 3 weeks. He wants to put 6 stamps on each page of his album. How many pages will niko use?

Mathematics
1 answer:
astraxan [27]4 years ago
8 0
You multiply 4 by 3 because he got 4 stamps each week for 3 weeks. That leads to it being 12 stamps in total. 
He wants 6 stamps out of 12 on each page of his album, so you divide 12 by 6 and get two. 
He will use 2 pages.
The tools used were mathematical reasoning, multiplication and division. 
You might be interested in
A construction crew has just finished building a road. The crew worked for 8 days. If they built 2 1/6 kilometers of road each d
Luba_88 [7]

Answer:

13km

Step-by-step explanation:

Given data

Time= 8 days

Speed= 2 1/6 kilometers per day = 13/6 kilometers per day

Distance= ??

We know that

Speed= distance/time

therefore, Distance= speed*time

substitute

Distance= 13/6*8

Distance= 104/8

Distance= 13 km

Hence the crew did 13km

4 0
3 years ago
279 is 33 1/2 of what amount
ycow [4]

Answer:

33% of 279 is equivalent to multiplying them: 33% × 279.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
Illusion [34]

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. the 32-ounce box costs $4.16, and the 14-ounce box costs $2.38. W
Phoenix [80]
The large box is less expensive per ounce.  
  

               large box             small box
cost             4.16                    2.38
content        32oz                   14oz

cost/oz       0.13                      0.17
                 *4.16/32                *2.38/14

The large box is less expensive than the small box. The large box is cheaper by 0.04 per ounce.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Would it be 1/5 ?? i'm not sure how to do probability
Sidana [21]

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

5 red socks, 2 white socks, 3 blue socks = 10 socks


1 st sock red : 5 / 10

2nd sock red : 4/9

we didn't put the sock back

a pair of red socks

5/10 * 4/9 = 20/90 = 2/9



8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation in a point-slope form that passes through the given point with the given slope (3, 5), m = -4 and-1, 8), m = ½
    9·1 answer
  • Find the prime factorization of the number. 1267
    12·2 answers
  • Which number is not greater than 0.6
    9·1 answer
  • BRAINLIESTT ASAP! PLEASE HELP ME :)<br> thanks!
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ME WITH THIS ONE ASAP PLEASE AND THANK YOU
    12·2 answers
  • A travel trailer is bought at the price of $35,000. The price decreases at the rate of .25 every year (t). The exponential expre
    10·1 answer
  • One inch is about 2.54 centimeters. About how many centimeters is 4.5 inches.
    6·1 answer
  • Under T, the point (0,2) gets mapped to (3,0). T -1 (x, y)
    15·2 answers
  • Find the amount of time in years. <br><br><br><br> I=$100, P=$200, r=10%
    8·1 answer
  • Order the following fractions from least to greatest<br> 3/8 3/4 5/16 1/2
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!