1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
7

Please help on this,

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
4 0
If there are 50 teens in the program and 34% of them have two siblings, then we need to multiply 50 by 0.34 to find 34 percent of 50. 50*0.34 = 17. Therefore, there are 17 teens who have two siblings.
You might be interested in
The perimeter of a square garage door is 16 yards. How long is each side of the garage door?
Andre45 [30]

Answer:

each side will be 4

Step-by-step explanation:

since a square has 4 sides the equation will be 16÷4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for $10.50. Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60. The cost of cheese
jeka94

Answer:

cost per pound = $4.20

Step-by-step explanation:

Cheese cost per pound = ?

first for the cost per pound

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds

cost per pound = $4.20

to check the above answer is correct

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $12.60 / 3 pounds

cost per pound = $4.20

Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.

4 0
3 years ago
X+ 0.0825×=216.50 A.) x=2.00 B.) x=20.0 C.) x=200 D.) x=2000
Luden [163]
X+0.0825x=216.5
1.0825x=216.5
x=216.5 / 1.0825
x=200

Answer: C.)  x=200
8 0
3 years ago
Christina biked 36 miles 6 in hours if she biked at the constant speed how many miles did she ride in 1 hour
Nesterboy [21]

find unit rate:

36 / 6 = 6

she can ride 6 miles in 1 hour

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Home heating oil is sold by the gallon. Last winter, the Romano family used 370 gallons of oil at $2.56 per gallon. If the price
belka [17]

Answer:

$1030

Step-by-step explanation:

Last winter:

Total expense = 370 * 2.56 = $947.2

Next year,

price increases 9% per gallon

which means, per gallon cost is $2.7904

Approx. expense = 370 * 2.7904 = $1032.448 which is round down to $1030

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which relation is a function? A. X -14,-9-1,4,6 Y 6,2,-3,2,4 B. X -2,1,9,9,15 Y -3,-3,0,-8,12 C. X -4,6,6,7,9 Y -1,-3,-1,15,1 D.
    14·1 answer
  • Which is the vector quantity that describes the shortest path between two points? distance position displacement motion
    7·2 answers
  • What is 63.4721 moved two decimal places
    12·1 answer
  • Which test point holds true for y − 2x ≤ 1?
    12·1 answer
  • How do I do this. I don’t understand how to move place values
    12·1 answer
  • A line of best fit predicts that when x equals 35, y will equal 34.785, but y
    9·1 answer
  • What is the value of x in the figure? Enter your answer in the box.<br> 1450<br> (2x + 15)<br> x=
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!! explain too please
    7·2 answers
  • Plot the points of the transformation Ry−axis (FGHIJ).<br> I will give brainliest!
    5·2 answers
  • Equation with a slope of -4 and goes through the point (-1,1)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!