Answer:
each side will be 4
Step-by-step explanation:
since a square has 4 sides the equation will be 16÷4
Answer:
cost per pound = $4.20
Step-by-step explanation:
Cheese cost per pound = ?
first for the cost per pound
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds
cost per pound = $4.20
to check the above answer is correct
cost per pound = total cost / pounds bought
cost per pound = $12.60 / 3 pounds
cost per pound = $4.20
Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.
X+0.0825x=216.5
1.0825x=216.5
x=216.5 / 1.0825
x=200
Answer: C.) x=200
find unit rate:
36 / 6 = 6
she can ride 6 miles in 1 hour
Answer:
$1030
Step-by-step explanation:
Last winter:
Total expense = 370 * 2.56 = $947.2
Next year,
price increases 9% per gallon
which means, per gallon cost is $2.7904
Approx. expense = 370 * 2.7904 = $1032.448 which is round down to $1030