1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
3 years ago
13

Given m|n, find the value of x.

Mathematics
2 answers:
astra-53 [7]3 years ago
7 0
The answer would be 117 degrees. Subtract 63 from 180 and it will give you 117
Rudik [331]3 years ago
6 0
that’s 117°
you get this by subtracting 180 by 63 to find the remaining value of the line
You might be interested in
According to the picture association of America, 4% of all moves advertising is on the internet and 1 10s of all movie advertisi
Annette [7]
1 of 10 is equivalent to 10% because 1/10 is .10 and .10•100% is 10% so the newspapers advertising is higher
7 0
3 years ago
Ben earns an annual income of $12,800 a year. The income tax he has to pay is 15%. What is the amount of income tax in dollars a
kirill115 [55]

Answer:

$

1

,

920

Explanation:

Find  

15

%

×

12800

15

100

×

12800

1

=

$

1

,

920

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer both please man. Or sorry you'll get a 1 star rating. THanks for answering guys!
Nataliya [291]

For the first one,

x = 10.

For the second one,

x = 12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
12.73+0.06x=13.48+0.14x
Afina-wow [57]
X= -9.375. 0.06x-0.14x=13.48-12.73. -0.08x=0.75
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
kap26 [50]

Answer: $8.50/pound

Step-by-step explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please explain 45 mm = blank m
    10·2 answers
  • If f(x)=x²+3x+5, what is f(3+h)?
    9·1 answer
  • A bag contains red and blue pens in the ratio 2:7. There are 18 red pens in the bag. How many blue pens are in the bag?
    7·2 answers
  • A store purchased a DVD for $12.00 and sold it to a customer for 50% more than the purchase price. The customer was charged a 7%
    8·2 answers
  • Can someone help me with this please its due in 5mins
    8·1 answer
  • Josie is training for a race. Pthe radio of the number of minutes she runs to the number of miles she runs is 24 to 3. she plans
    5·1 answer
  • HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEE
    8·1 answer
  • Consider functions f and g
    11·1 answer
  • Jeans are $20 for 2 pairs. Kerry spent $40 on jeans. how many pairs did she buy?
    5·2 answers
  • Aliza needs to run at a rate faster than 8.2 feet per second in order to exceed her fastest time in a race. After running for 15
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!