1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
7

How much time is from 12:47 pm to 2:24 pm

Mathematics
2 answers:
Aleks [24]3 years ago
5 0

Answer:

1 hour 37 minutes

1.62 hours

97 minutes

Step-by-step explanation:

math

kherson [118]3 years ago
5 0
Answer 1 hour 37 minutes



Explanation
You might be interested in
sarah uses 2/3 of her supply of cheese to make pizza and 1/9 of her supply of cheese to make lasagna. If Sarah uses 2 1/3 pounds
Oksana_A [137]

Answer: 0.05 cup

Step-by-step explanation:

Divide 2.5 by 10 to find how much is in one of Sarah’s dishes.

This gives you 0.25

Divide 1.6 by 8 to find how much is in one of Amy's dishes.

This gives you 0.2

Now minus 0.2 from 0.25.

This gives you a 0.05 cup

hope this helps

4 0
2 years ago
The bill for the repair of a computer was $179. The cost of part was $44, and labor charge was $45 per hour. How many hours did
Cloud [144]
Alright! First you'd subtract the amount of the part ($44) from your total ($179), then you'd divide by the rate of cost ($45). Your equation would be:
($179 - $44) ÷ $45 = h.

Then you solve:
($179 - $44) = $135
($135 ÷ $45) = 3
h = 3.

The answer is 3 hours.
4 0
3 years ago
4^338^37 / 4^158^21 A. 4^18 8^16 B. 8^48 16^58 C. 16^18 64^16 4^18 8^58
Rainbow [258]
If the problem is supposed to read (4^33*8^37)/(4^15*8^21), then...

(4^33*8^37)/(4^15*8^21) = (4^33/4^15)*(8^37/8^21)
(4^33*8^37)/(4^15*8^21) = 4^(33-15)*8^(37-21)
(4^33*8^37)/(4^15*8^21) = 4^18*8^16

Answer: Choice A) 4^18*8^16

6 0
3 years ago
A cell phone company charges a flat fee of 20 dollars plus 3 cents a call. What is the total bill if there was a total of 200 ca
34kurt

Answer:

Total Bill = 4006 dollars

Step-by-step explanation:

A cell phone company charges a flat fee of 20 dollars plus 3 cents a call.

If there was a total of 200 calls for the month, the total charge by the cell phone company will be.

Let me convert all to cent first

100 cent = 1 dollar

20 dollar =20 *100

29 dollar = 2000 cent

Charge by the company for a call is 2003 cent

Let me put down the equation.

1 call = 2003 cent

200 calls =( 200 calls* 2003cent)/1 call

200 calls = 200 * 2003cent

200 calls = 400600 cent

Let's convert back to dollar

100 cent = 1 dollar

400600 cent = 400600/100

400600 cent = 4006 dollars

8 0
3 years ago
PLEASE ANSWER !! you went to Olive Garden with your family. The bill was $64.25. You left a 16% tip. How much money was your bil
irina [24]

Answer:

$74.53

Step-by-step explanation:

16%=0.16

0.16*64.25+64.25

=(0.16+1)*64.25

=$74.53

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Rearrange the equation to isolate h: A= 1/2bh
    13·1 answer
  • I need help on number one
    6·1 answer
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • Which of the following numbers is less than 2/3? <br> F. -1/2<br> G. 1/3 <br> H. -7/8 <br> J. -1/6
    8·2 answers
  • Please Help!!! I have the answer I just need a step by step explanation. I will give extra points and make you brainiest!!!
    8·1 answer
  • Anyone know the right answer? I need to finish this before tomorrow
    9·1 answer
  • Two cities are 400 miles apart. If the scale on a map reads Inch = 50 miles , find the distance between the cities on the map,​
    10·1 answer
  • 1. Select all the letters below that have a line of symmetry?
    12·2 answers
  • What is the domain of the square root function graphed below?
    15·1 answer
  • 8. On a number line, which is closest to zero:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!