1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
6

What is the unit rate for 14 lb for $2.99

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]3 years ago
6 0
14lb is for $2.99

We then make a fractional form for lb/$
So, 14lb/$2.99

We divide 14lb/$2.99 we get, 4.7lb/$

<span>Unit rate </span><span>The rate for one unit of given quantity is called a unit rate. These unit rates are again considered as one quantity. Examples are </span><span>km/h which is derived for instance given that the distance is 10km and the time to be there is 5 hours hence what is the velocity. Which is v=d/t henceafter, 2km/h. Another example is pressure which is force divided by the area. 1 N/m2 which is 5 N times 5 m2, the pressure is 1 N/m2  <span> </span></span>

You might be interested in
Can someone help me ? Please and ty
lapo4ka [179]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the rate of change
valentinak56 [21]

Answer:

It's A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I need help pls I only have 3 mins!!
KatRina [158]

Answer:

First one is 6 16/21

Second one is 3 14/15

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Whats (14-7) multiplied by (40-32) plz gib right answer!
jenyasd209 [6]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

(14-7) x (40-32) = 7 x 8

                         = 56

Hope you understood :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number is greater than 8. The same number is less than 10. The inequalities x &gt; 8 and x &lt; 10 represent the situation.
Semenov [28]

Answer:

There are infinite solutions because there is always another number between any two numbers.

Step-by-step explanation:

Pick any number (including decimal) add an extra decimal after the smallest one and then you have a number between them. E.g.

1.234 and 2.987

1.2341, 1.2342, 1.2343, ... are all between them

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The figure below shows a rectangular parking lot.<br> 67 yd<br> 86 yd<br> What’s the perimeter
    13·1 answer
  • Find the equation of the line that satisfies the given conditions the y intercept is 3 and the x intercept is -1
    7·1 answer
  • Pre algebra please help me <a href="/cdn-cgi/l/email-protection" class="__cf_email__" data-cfemail="b89999f8">[email&#160;protec
    15·1 answer
  • 6=2b1 <br><br> Solving for b, can you help me?
    7·2 answers
  • What's the slope of y= -x + 4​
    14·1 answer
  • Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage r
    15·1 answer
  • Solve the equation for a<br> K=4a+9ab
    12·1 answer
  • Tabitha has 1/2 loaf of bread she need to slices in 9 equal parts how many pieces will there be<br>​
    9·2 answers
  • A car travels 355 miles in 5 hours. How many miles did they travel per hour?
    8·2 answers
  • Max bought two items that were both on sale. One item was 10% off and one item was 20% off. Max says that he saved 15% altogethe
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!