1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
14

1.12 for 8.2 ounces unit rate

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]3 years ago
7 0
To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.
rusak2 [61]3 years ago
3 0

Answer:

$0.137 per ounce.

Step-by-step explanation:

We are asked to find the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces.

To find the unit rate, we need to make numerator of our given quantity equal to 1.

\frac{\$1.12}{\text{8.2 ounces}}

\frac{\$0.136585}{\text{ ounce}}\approx \frac{\$0.137}{\text{ ounce}}

Therefore, the unit rate for our given problem is $0.137 per ounce.

You might be interested in
Write each expression as the product of two factors   1x3+7x3=
nata0808 [166]
3+21= 25 is ur answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julio spends about 1/2 hour reading every night he owns 8 science fiction books 12 mystery books and 7 history he wants to add e
Basile [38]
8+7+12=27
40-27=13
So he needs 13 more books
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
27 (x2+8x+16) / 3 (x2+6x+8) simplify
Karolina [17]

Answer:

9x4+126x3+648x2+1440x+1152


Step by step:

27(x^2+8x+16) / 3 (x^2+6x+8)

(27(x^2+8x+16) / 3) (x^2+6x+8)

(27(x^2+8x+16) / 3) (x^2) +(27(x2+8x+16) / 3) (6x)+(27(x2+8x+16)/3) (8)

9x4+72x^3+144x^2+54x^3+432x^2+864x+72x^2+576x+1152


9x4+126x3+648x2+1440x+1152


3 0
3 years ago
Rewrite as a simplified fraction.<br> \large{2.1\overline{6} = ?}2.1 <br> 6<br> =?
slamgirl [31]

Answer:

Note that

0.16666...is equivalent to 1/6

Step-by-step explanation:

We can use the sum of fractions to write out the decimal:

For this particular question, we can see that

0.16666...is the fraction 1/6, therefore

the given decimal

2.16666...=2+1/6=13/6

6 0
3 years ago
Which polynomial is equivalent to 4n + 5^2
tankabanditka [31]

Answer:

16n^2+40n+25

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • An image of a book shown on a website is 1.5 inches wide and 3 inches tall on a computer monitor. The actual book is 9 inches wi
    10·1 answer
  • The range of set scores is found by subtracting the lowest score from the highest. The range set scores is 52, and the lowest sc
    11·1 answer
  • Help anyone can somebody explain the answer please
    10·2 answers
  • What is the distance between (-3,1) and (5,1)
    7·1 answer
  • The price of a jacket was reduced from $20 to $12. By what percentage
    8·1 answer
  • A store selling art supplies finds that they can sell x sketch pads each week at a price of p dollars each, according to the for
    14·1 answer
  • Does anyone know this answer
    7·1 answer
  • PLZZZ help with this its pretty simple!
    6·2 answers
  • How do you do it please help me with this problem
    14·2 answers
  • What is (2-) +3+ (-4)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!