1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
2 years ago
9

Three times the sum of a number and six

Mathematics
1 answer:
bagirrra123 [75]2 years ago
4 0

Answer:

3(x+6)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
When constructing an inscribed regular hexagon, what steps come after six arcs are created on the circle? Connect every other in
Amiraneli [1.4K]

Answer:

b i think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the product?<br> I need help
LenaWriter [7]

Answer:

honey there is no picture to use...

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the standard form of the equation of the line through the given points and I
bonufazy [111]
Nice question hey there! need help!?
8 0
2 years ago
20 POINTS IF CORRECT CAN SOMEONE HELP ME
Nataly [62]

Answer:

what do you need help with?

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Noah earns $16 per hour babysitting. At his last babysitting job, he received a tip of
nalin [4]

Answer:

He must work for 115 hours to save at least $1900.

Step-by-step explanation:

The equation that you'll use is 65+16x=1900, with x being hours. I found the answer by using 65+16(115)=1905, which is the closest number you'll get before starting to use half hours and such.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expressions represent the sum of 3 and n select all that apply
    12·2 answers
  • 8th grade geometry help please?!
    14·1 answer
  • Find the sum of 8/10 + 7/10 ?
    8·2 answers
  • Consider the polynomial function f(x)=3x²+8x-4. Find f(2).
    13·1 answer
  • It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
    12·2 answers
  • A store donated 2 1/4 cases of crayons to a day care center. Each case holds 24 boxes of crayons; each box holds 8 crayons. How
    7·1 answer
  • a television regulary cost $180 but it is on sale for 40% off this is a 5% sales tax on the sale price how much does the televei
    5·1 answer
  • HELP Find the value of x
    8·1 answer
  • Order the following fractions from least to greatest<br> 3/8 3/4 5/16 1/2
    15·2 answers
  • 6. Owen weighed 3 different bugs. List the bugs
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!