1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
3 years ago
12

Let sin ? = 4/5, and cos ? = ?3/5, and find the indicated value

Mathematics
1 answer:
Charra [1.4K]3 years ago
4 0
Let the unknown angle be x.
That is
sin x = 4/5
cos x = 3/5

By drawing a right triangle in the first quadrant,
hypotenuse = 5
Adjacent side = 3
opposite side = 4

That is tan x  = 4/3
From the calculator,
x = arctan(4/3) = 53 deg (nearest integer)

Answer: 53 deg. (nearest integer)
You might be interested in
Find the amount of sap the maple syrup producer would have collected from each tree if the total amount if the total amount is (
kvv77 [185]

There are 10 crosses, which means that there are 10 trees in total. If we distribute 5 gallons among 10 trees, we give each tree

5/10=1/2=0.5 gallons

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw a Punnett square of an Ss x ss cross. The S allele codes for long stems in pea plants and the s allele codes for short stem
laiz [17]

Answer:

Hope this helps

7 0
3 years ago
What is the following product? Assume b>0
goldenfox [79]
I’m sorry, need more information
6 0
2 years ago
The cost of Ms. Clark's restaurant meal is $25.50.
lapo4ka [179]

Answer: The correct answer is B.

Step-by-step explanation: We are given the cost of restaurant meal of M. Clark is $25.50.

and she has given 20% of the meal's cost as a tip to the waiter.

Step 1: Calculating the amount of tip paid

\text{amount of tip}=\frac{20}{100}\times 25.50

Total tip paid = $5.1

Step 2: To find the total amount, we add the cost of the meal and the tip paid

Total amount = Cost of the meal + Tip paid

Total amount = $25.50 + $5.10

Total amount paid by Ms. Clark = $30.6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y+4=0 what is the table value​
Ann [662]

Answer:

negative 4 (-4)+4=0

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    8·2 answers
  • Marta invests $8500 in a new savings account which earns 5.0% annual interest, compounded continuously. What will be the value o
    10·1 answer
  • What decimal best represents an elevation of 2,000.288 feet below sea level
    9·1 answer
  • can someone give me the answers ( the answers are on the last page of the worksheet but like I have no idea how to do the work)
    9·1 answer
  • Which is less? 8 1/8 or 8.08
    15·2 answers
  • What best describes the expression y over 3?
    6·2 answers
  • A property owner on a lake is given an aluminum dock for his property. Unfortunately the dock is too large and heavy to move ove
    6·1 answer
  • Put 0.6 as a percent
    9·1 answer
  • The numbers m, n, p, and q are different, and
    6·1 answer
  • I need help on this.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!