1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
10

Arun is 4 times as old as Beth. Beth is 12 years younger than Arun. How old is Beth?

Mathematics
1 answer:
denpristay [2]3 years ago
8 0

Answer: 4

Step-by-step explanation:

4 x 4=16-12=4

You might be interested in
What's the answer to the question?
Shalnov [3]
It would be 12.38 (b) because 16 is the base and the oppisite side would be almost half so B
3 0
2 years ago
I need help, this problem is screwing me over
VMariaS [17]

Answer:

  C.  40.5 cm²

Step-by-step explanation:

Use the formula for the area of a trapezoid:

  A = (1/2)(b1 +b2)h

The bases are the parallel sides, 4.5 cm and 9 cm. The height is the perpendicular distance between them, 6 cm. Filling in these numbers, we have ...

  A = (1/2)(4.5 +9)(6) = 40.5 . . . cm²

4 0
3 years ago
Factorize (x-y)^2+(x-y)​
olga2289 [7]

..............answer..

5 0
2 years ago
How to solve this equation equal to zero
hjlf
3x² -16x-12 =0

We can solve this equation using formula.

a=3, b=-16, c=-12

x= \frac{-b+/- \sqrt{b^{2} -4ac} }{2a} 
\\ \\ x= \frac{16+/- \sqrt{16^{2}+4*3*12} }{2*3} = \frac{16+/- \sqrt{400} }{6} = \frac{16+/-20}{6} 
\\ \\ x_{1}= \frac{16+20}{6} =6
\\ \\x_{2}=  \frac{16-20}{6} =- \frac{4}{6} = -\frac{2}{3}
8 0
3 years ago
the total cost of 8 pens and 9 books is $30.05. if the cost of a pen is $a, and a book is .90 MORE expensive. find A. Give your
AysviL [449]

Answer:

2 Answers By Expert Tutors ... Let's set x = cost of books and y = cost of pens. ... In algebra, this can be written as x + y = 18. ... Using x and y, we get 1 book and 2 pens costs $21, or x + 2y = 21 ... The pen must cost $3 because we are adding $3 to the total when we ... Please provide a valid phone number.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • If sin x = .42, what is cos x?
    11·1 answer
  • Omari and daisy live on my he same street as their school. Omari lives 3 1/2 blocks west of the school and daisy lives 3 1/4 blo
    8·1 answer
  • Simplify the expression. –20 • 1/4 • 8 + 12 ÷ 4
    10·2 answers
  • the marked price of a mobile is rs 5000.the price is 25%above the cost price.ifthe mobile is sold allowing 25%discount find prof
    7·1 answer
  • A rectangular parking area measuring 6000 ft squared is to be enclosed on three sides using​ chain-link fencing that costs ​$5.5
    6·1 answer
  • Round 66 to da nearest hundred
    5·2 answers
  • !!! Help<br> What is the measurement of angle A to the nearest degree???
    13·1 answer
  • "Carlos drew a triangle with sides 8 inches, 15 inches and 17 inches. Did he draw a right triangle?"
    9·2 answers
  • What is the denominator of the simplified expression? (startfraction 2 n over 6 n 4 endfraction) (startfraction 3 n 2 over 3 n m
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!