Answer:
Price per television =38.30
Step-by-step explanation:
Number of units sold in one week =230-3x
Price of one unit =x
Total money produced in one week =x(230 - 3x)
(Here it doesn't matter total money is taken for a week or day because after differentiating and equating to zero that factor disappear )
Differentiate total amount with respect to x.

Now equate it equal to zero to get extremum.
230-6x=0
Then, x = 38.30
Answer:
$165
Step-by-step explanation:
Money spent:
Josh=42
Maia=48
Max=35
Mark and Victoria = 40
35 + 40 + 42 + 48 = $165
Answer:
area of rect = 8/9
Step-by-step explanation:
Area of rect.= (L*W)
Area = (4/9) (2)
Area = (4/9) (2/1)
Area = 8/9
It is B=24
Hope this helps:)