1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
3 years ago
11

4/16+2/4 adding fractions

Mathematics
1 answer:
Rus_ich [418]3 years ago
7 0
3/4 = 0.75 is the correct answer 

WORK: <span><span>4/16</span>+<span>2/4</span></span><span>=<span><span>4/16</span>+<span>2/4</span></span></span><span>=<span><span>1/4</span>+<span>1/2</span></span></span><span>=<span><span>1/4</span>+<span>2/4</span></span></span><span>=<span><span>1+2/</span>4</span></span><span>=<span><span>3/4 = 0.75
</span>
</span></span>
You might be interested in
There is a line who slope is 3 and who’s Y intercept is -10. Right it’s equation in slope intercept form
trapecia [35]

Step-by-step explanation:

substitute the given value in the standard form equation. it will give you the slope intercept form

3 0
3 years ago
The initial population of a town is 3600​, and it grows with a doubling time of 10 years. What will the population be in 8 ​year
shutvik [7]
If is doubles in 10 years, then you should divide 2 by 10 to get the yearly growth rate equaling 1/5. Multiply 1/5 by 8 equals 8/5= 1 3/5. multiply that number by 3600, giving you 5,760.
8 0
3 years ago
What is the correct answer?
Leno4ka [110]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
9/15 + 7/15= ?<br><br><br><br><br> Pls help I’m being dumb :0
Mashutka [201]
I think the answer is 1.06666666667
7 0
3 years ago
Suppose a triangle has two sides of length 3 and 4 and that the angle
Ira Lisetskai [31]

Answer:

B

explanation:

I am sorry that I am not sure how to expalin but this is the correct answer.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • if you double the input of a function and it results in twice the output and if you triple the input and it result in three time
    14·2 answers
  • Can you help me find the factors?
    5·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • Please help me with #13 and #14! Please explain how you did it! Thanks!
    6·2 answers
  • I need to know this please
    14·2 answers
  • it takes john 30minutes to walk 15 blocks to the library as this rate how many blocks can he walk in one minutes
    9·2 answers
  • Multiply the ones 472×7​
    11·1 answer
  • 7 1/2 divided by 1 2/3
    7·2 answers
  • Do yall think I can make it to a hundred on this
    11·2 answers
  • What is the length of the unknown leg of the right​ triangle?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!