1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
3 years ago
10

2 sqrt of 3 times 3 sqrt of 15

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
5 0
The answer would be 40.2 I'm pretty sure I'm right. I hope I helped!
You might be interested in
FIND (-8/3)+(-1/4)+(-11/6)+3/8-3
emmainna [20.7K]

Answer:

-7 3/8

Step-by-step explanation:

The least common denominator of 3, 4, 6, and 8 is 24; converting all of our fractions to that denominator and solving, we have

-\frac{8}{3}+\left(-\frac{1}{4}\right)+\left(-\frac{11}{6}\right)+\frac{3}{8}-3\\=-\frac{64}{24}+\left(-\frac{6}{24}\right)+\left(-\frac{44}{24}\right)+\frac{9}{24}-3\\\\=\frac{-64+(-6)+(-44)+9}{24} -3\\\\=\frac{-70+(-44)+9}{24} -3\\\\=\frac{-114+9}{24} -3\\\\=\frac{-105}{24}-3 \\\\=\frac{-35}{8}-3\\ \\=-4\frac{3}{8}-3\\\\=-7\frac{3}{8}

So our solution is -7 3/8

8 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
Lucy needs to buy some organic apples, and her grocery store is having a sale on them. If she buys 3 or fewer pounds of apples,
Helga [31]
It is A you are correct

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Construct the triangle ABC using as coordinates of its vertices points A(−3, 0), B(4, 5),
Mekhanik [1.2K]
The answer would be (0,2) because as shown in the graph ab crosses the y-axis at (0,2)

6 0
2 years ago
Which expression is a way to represent the ratio of a to b?
kiruha [24]
It’s 35 and 23 and also it can be mans at the the cakes
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please Answers with steps...will be much appreciated!!!
    14·1 answer
  • Susan's uncle from Japan promised to give her 41 g of gold. The local jewelry exchange will buy gold for $1286 per ounce.
    7·1 answer
  • What is the greatest common factor of 9 21 60?
    12·1 answer
  • John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How M
    5·1 answer
  • What is the answer to this 12(6+4)=(12•_)+(12•4)
    10·1 answer
  • What is the sum of -7x -4 and -4x + 13
    11·1 answer
  • You make $500 per day. How much money will you make per year? (There are 250 working days in a year).
    6·2 answers
  • A rectangular room is 1.6 times as long as it is wide, and its perimeter is 34 meters. Find the dimensions of the room.​
    7·1 answer
  • Hi please help, timed test!​
    14·1 answer
  • Pls answer will mark brainliest! Ashlyn is having new hardwood flooring installed at the living room kitchen and dining room if
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!