1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
14

Express this equation in logarithmic form 6^3 = 216

Mathematics
2 answers:
Brut [27]3 years ago
8 0
\log_6216=3
valina [46]3 years ago
7 0

Answer: 3 = log(base 6)216


Step-by-step explanation:


You might be interested in
Mrs.Dawson spent 28 dollars for 8 notebooks
Ksju [112]

Answer:

I need more info but if your wondering how much each notebook cost the answer is

Step-by-step explanation:

So first we have to divide 28/8 beacuse thats how many over how much.
When we do it it becomes 3.5. Now this is our number but we must add a zero to the end, so now it $3.50. $3.50 for each notebook!


Hope this helps you, :3

Please consiter <3 me it helps me out a lot!

7 0
2 years ago
Pls help me for brainliest answer answer needs to be correct
ira [324]

Answer:

a) 17, 29, 41, 53, 65....

b) 12n + 5

3 0
3 years ago
Help pleaseee I need help filling the blank spaces with either true/false
vesna_86 [32]

Answer:

1. true 2. true 3. false 4. true 5. false 6. false 7. false

Step-by-step explanation:

im not a 100% sure this is right but ik some that are right im just not sure about 3. and 5. so ye UWU

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate <br> eighty-eight less than m is smaller than −176
xeze [42]

Answer:

88

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 3(Multiple Choice Worth 5 points)
AlexFokin [52]

Answer:

79.5%

Step-by-step explanation:

\frac{175-97.5}{97.5} =0.795

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplfy (-3y^2-8) (-5y^2+1)
    5·2 answers
  • Which is true when you rent?
    8·2 answers
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • Help!!! What translation is made from f(x) = x to f(x)= 0.2 (x+3)
    14·1 answer
  • Angela can run 3 miles in 22 minutes. At this rate, how many miles can she run in 33 minutes?
    13·1 answer
  • For Camila's lemonade recipe, 3 lemons are required to make 5 cups of lemonade. Fill out a table of equivalent ratios.
    13·1 answer
  • Which expression is not equal to 1?
    15·2 answers
  • Isabella is deciding between two parking garages. Garage A charges an initial fee of
    9·1 answer
  • Which is the midpoint of the segment joining (12, 2) and (-5, – 7)?
    5·1 answer
  • Suppose a team is to be formed consisting of a head chef, sous chef, and dishwasher, in that order. What is the probability of f
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!