Answer:
it's B
Step-by-step explanation:
just solve them and they match
Just divide as you normally would but 1 or 2 numbers at a time
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Multiply or divide the starting elements of a division problem (Divided and Divisor) by the same number, the quotient doesn't change. In other words, the answer is the same, and the remainder is multiplied or divided by that same number.