1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
3 years ago
12

Problem Page Charmaine needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 42 forks for $2.17. Brand B has a box of 48 forks for $3

.97. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent
Mathematics
1 answer:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
6 0

Brand A:

42 for $2.17 0.05

$2.17/42 = $0.05

Unit price - $0.05

Brand B:

48 for $3.97

$3.97/48 = $0.08

Unit price - $0.08

The better buy is Brand A because the unit price is $0.05 which is cheaper than Brand B which the unit price is $0.08.

Hope this Helps!!

You might be interested in
**NEEDS TO BE ANSWERED ASAP**
Olegator [25]
The answer is A, because 43 of the flights were from UA and were on time, this is out of a whole of 87 flights.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Algebra:<br>y+7-2=21<br>so confused, can someone help?​
aleksandrvk [35]

Answer:

y+7-2=21

y+5=21

y+21-5

y=16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 72-2[3+2(5-1)]
rusak2 [61]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Already done this

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve -3 = x + x + x.
kozerog [31]
-3 = x + x + x
-3 = 3x
-3/3 = x
x = -1
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the numbers below were ordered from least to greatest, which number could you use to replace the blank? 0.20,2/5 □ , 3/4,8/10
faust18 [17]
1/2 would work for the blank space

because as shown in the image you could relate it to a whole for each one and put it to 100 to figure out what the blank could be

the 0.20 can be converted to 1/5 so that way you can put everything into the 100 group

8 0
4 years ago
Other questions:
  • a group of people get on an amusement park ride every five minutes it is now 3 o'clock there are seven group ahead of alyssa and
    14·1 answer
  • Alan learned 24 new vocabulary words in 4 weeks. which unit rate describes the situation? 6,8,20,28
    10·2 answers
  • Felicia is planning a bridal shower for her best friend. At the party, she wants to serve 3 beverages, 3 appetizers, and 3 desse
    6·1 answer
  • What is the y-intercept for -1,3
    12·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality below?<br> Check all that apply.
    8·1 answer
  • What is the product? 6 x [4 -2 1 7 3 0]
    8·2 answers
  • A rectangular lawn 40 m by 20 m is surrounded all around outside by a path which is 3 m wide. The area of the path is _____ sq.
    8·1 answer
  • If a = 2 and b = 5, then the value of the expression 3a - 2b + 5 is​
    5·1 answer
  • Use the coordinate plane to plot the point (3,6). Then
    12·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for the line that goes through points (1.4,0) and (1.-2). y= x +
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!