The answer is 4 and 2/15
You have to change the numbers so that they both have a common denominator, add them, then simplify.
If you thought this answer was helpful, please mark it as Brainliest! I would greatly appreciate that!
<span>Four gallons of paint cost $49.44. <span>Which equation can be used to find c, the cost per gallon? c=$49.44/4 c= $12.36 per gallon</span></span>