1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
5

A toy manufacturer uses 1,000 plastic wheels to make 250 toy trucks. If they use 3,584 plastic wheels in an 8 hour shift, how ma

ny toy trucks are made per hour?
Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
8 0

Answer:

112 trucks

Step-by-step explanation:

so you take ratio:

1000-250

3584-x

x=896

and after you divide 896 by 8 hours and get 112

hope it helped you

You might be interested in
What was the average speed if I drove 60 miles per hour to get to my grandmas house and 30 miles per hour to get home. Represent
siniylev [52]

Answer:

40 mph.

Step-by-step explanation:

Suppose grandma's house is  30 miles away (any distance would do but 30 is convenient).

Speed = distance / time

time = distance / speed

Time to get there =  30/60 = 1/2 hour.

Time to get back = 30/30 = 1 hour

Average speed  = total distance/ total time

=  (30 + 30) / ( 1 + 1/2)

= 60 / 1.5

=  40 miles per hour.

You cannot take the average of the speeds directly

(60+ 30)/2  = 45 is not correct as you cannot average ratios ( speed is a ratio).

8 0
2 years ago
When they invest K dollars, a fishery can produce Q(K) pounds of fish per month, where Q(K) = 111 K1/3. In t months from now, th
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

a) The rate of production of fishers per month is changing with time at a rate of 40.5 in 4 months from the start of operations.

b) In 4 months from now, the fisher's production will be 1081.53 pounds of fishes per month.

Step-by-step explanation:

The calculation is presented in the attached images to this solution.

4 0
3 years ago
What is the answer help
Alex Ar [27]

Answer:

900 batteries

Step-by-step explanation:

First we must find how many batteries does 1 calculator need

we can do this by dividing 160 by 40

which will give us 4 batteries per calculator

then we multiply the amount of calculators we have with 4

225×4 = 900 so we need 900 batteries

4 0
2 years ago
When a figure is translated on a coordinate grid, what conclusion can you draw from the pre-image and the image?
ad-work [718]

Answer:

Option 4 is correct.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Also need help with this question
Masja [62]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

In option c, the first block is divided into 3 pieces where 2 parts are shaded whereas the second block is divided into 6 pieces where 3 parts are shaded

For both to be equivalent, both of them should be the same

2/3 = x/6

x = 4

4 pieces should be shaded in in the second block to be equal to the first one, in the diagram only 3 parts are shaded thus the answer is c

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is equivalent to (x-1)^2​
    14·2 answers
  • Hannah and Heather are sisters. Hannah's age is four less than twice Heather's age. The sum of their ages is 30. Which system of
    13·1 answer
  • Please help please please I will give brainliest to best answer-only 2 questions
    15·1 answer
  • What is 15 3/5 % in simplest form
    12·1 answer
  • True or False ? Can you represent the distance of an object underground using negative numbers?
    5·1 answer
  • You buy a brand new wax candle that stands 6 inches tall. Knowing that the rate at which the wax melts is approximately 1/100 of
    13·2 answers
  • Translate the sentence into an equality <br><br> The quotient of y and 5 is at most 22. <br> Thanks!
    15·1 answer
  • The quotient of k decreased by 9 and 4<br> in symbol form
    15·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • This recipe makes four portions of soup.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!