1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
2 years ago
5

F(x)=x^2+3 find and simplify f(t-5) And f(a+h)-f(a) , f(a) - f(a-h)

Mathematics
1 answer:
Jet001 [13]2 years ago
6 0
1. (t-5)^2+3=t^2-10t+12+3=t^2-10t+15.

2. (a+h)^2+3=a^2+2ah+h^2+3
    (a^2)+3=a^2+3. Subtracting, we get h^2+2ah.

3. (a^2)+3=a^2+3
    (a-h)^2+3=a^2-2ah+h^2+3. Subtracting, we get 2ah-h^2.

You might be interested in
Answers this and ill give brainliest
bogdanovich [222]

Answer:

Late fees have been said to encourage returns, thus putting library materials back into circulation for others to use

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
School taxes for a local district are 2.5% of a household's income. The Smith household earns $80,000 per year. How much do the
Alex
Since 2.5% as a decimal is .025, the equation to get this is:

(.025)(80000)

Once multiplied, these equal 2,000. Or in other words, the Smiths pay $2,000 in school taxes per year.
5 0
2 years ago
⦁ To the nearest tenth, find the perimeter of ∆ABC with vertices A(2,4), B(-2,1) and C(2,1). Show your work.
Colt1911 [192]
We need the length of the sides.
AB=√(2-(-2))²+(4-1)²=√16+9=√25=5; BC=√4²+0=4; CA=√0+9=3. AB+BC+CA=5+4+3=12.
5 0
3 years ago
Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon
g100num [7]

Answer:

=$3.02

Step-by-step explanation:

$19.20 ÷ 6= $3.02

Hope I helped :))

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Approximate the value of √110 to the neatest hundtedth.
alexandr1967 [171]
10.49 It was really 10.4880884817 but 8 rounds it up to 10.49
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Y=|-3x 2|-4 what's the answer
    8·1 answer
  • Select the mathematical terms that mean "opposite of". A. reciprocal. B. negative. C. additive inverse. D. multiplicative E. inv
    8·2 answers
  • Katie had 4 full cement blocks and one that was 4⁄6 the normal size. If each full block weighed 3 2⁄4 pounds, what is the weight
    7·1 answer
  • Un padre para estimular a su hijo para estudiar matemáticas le dice: por cada ejercicio que resuelvas bien te daré 7 € y por cad
    8·1 answer
  • If the sales tax in your city is 5.6% and an item costs $76 before tax, how much tax would you pay on that item?
    9·2 answers
  • 5. Find the area of the of the figure 20 points
    14·2 answers
  • The perimeter of Dawna's new flat screen television is 70 inches. The ratio of its length to width is 4:3. Write and solve an al
    12·2 answers
  • Help plz i have barely any time to do this right now and i need answers ​
    7·1 answer
  • Write the equation for a line that goes through the points (0, 7) and (9, 2)
    11·1 answer
  • EXTRA POINTS <br> Is the transformation a dilation, rotation, reflection, or a translation?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!