Answer:
Unit cost
$
Variable costing 18
Absorption costing 26.5
Explanation:
<em>Variable costing values every unit produced at the marginal cost</em>. Marginal cost is the sum of direct material, direct labor and variable overhead.
Marginal cost = 7.50 + 10.50 =$18
<em>Absorption costing values every unit at full cost</em>. Full cost is the sum of marginal and fixed overhead cost per unit,
Fixed overhead cost per unit = $297,500/35,000=8.5
Full cost = 7.50 + 10.50 + 8.50= $26.5
Unit cost
$
Variable costing 18
Absorption costing 26.5
<u />
Answer:
A mask, gloves, gown, face shield.
Explanation:
Try covering up as much as possible, but these are the four most essential protective coverings you should wear while operating a pit. Hope this helps!
Your answer would be B. The price will go up because supply is low.