1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
8

Fran brings home $225 per week working 15 hours of which she is able to save $40. Fran wants to have $1,400 saved at the end of

20 weeks. She may work up to 18 hours per week if she wants. She can save all of the money earned working the extra hours. Which of the following statements is true?
a.
Fran will meet her goal working 15 hours per week.
b.
Fran must work 17 hours per week to meet her goal.
c.
Fran must work 18 hours per week to meet her goal.
d.
Fran will not be able to reach her goal.
Mathematics
2 answers:
torisob [31]3 years ago
8 0
The correct answer for the given problem above would be option B. Fran must work 17 hours per week to meet her goal. Why? According to the given details above, Fran works 15 hours per week for $225 which makes it $15 per hour. If she adds another 2 hours per week to make it 17 hours, then she will earn $255 dollars per week. Now, since she is saving $40 dollars plus the two hours which is $30, a total of $70 per week of savings, multiplied by 20 weeks, then, she will be able to get $1,400.
dangina [55]3 years ago
4 0

Answer:

pick b

Step-by-step explanation:

its b this time i guess


You might be interested in
Find Y <br>.............. ​
N76 [4]

Answer:

y = 40 / sqrt(pi)

Step-by-step explanation:

The area is 400

We want to find the diameter

400 = pi r^2

Divide each side by pi

400/ pi = r^2

Take the square root of each side

sqrt(400/ pi) = sqrt(r^2)

20/ sqrt(pi) = r

The diameter is twice the radius

2 r = d

2 * 20/ sqrt(pi) = d

40 / sqrt(pi) =d

y is the diameter so

y = 40 / sqrt(pi)

4 0
4 years ago
Find all the real values of X for which f(x)=0 <br><br> F(x)= x^3-x
Natalka [10]

Answer:

x=0,1,-1

Step-by-step explanation:

It factors as

X(x+1)(x-1)=0

5 0
3 years ago
How to you find the area of a trapezoid with multiple steps?
patriot [66]
Multiply all 4 by each other.
4 0
3 years ago
Figure A and Figure B are similar with a ratio of similarity of 1/8, and the area of figure A is 13 units, what is the area of f
nikdorinn [45]

Answer:

0.2

Step-by-step explanation:

Similar triangles are triangles which have the same shape but not the same size. This means their angle measures are equal but their side lengths are not instead they are proportional. This means that if a rectangle has sides 3 by 4 its area will be 12. But its image after being dilated by 2 is 6 by 8 or twice the side. Will the area also be twice the size? The area of the image is 6*8 = 48. This is 4 times bigger than 12. Not twice as big. So the similarity of the area is the scale factor squared.

So if figure A has area 13 units. And they have a ratio or scale factor of 1/8 then the area sclae factor will be 1/8*1/8 = 1/64.

So 13*1/64 will be the area of figure B.

13* 1/64 = 13/64 = 0.2

6 0
4 years ago
PLZ answer quick!!!!!
Blizzard [7]

Number of items sold by Shelley = 3 items.

Let us assume cost of each item sold by Shelley = $ x each.

Total cost of 3 items for Shelly sold = 3*x = 3x.

Number of items sold by Billy Bob = 4 items.

The cost of each item sold by Billy Bob = $2.25 less than the items that Shelley bought = $(x-2.25) each.

Total cost of 4 items for Billy Bob sold = 4*(x-2.25) = 4(x-2.25).

Both Shelley and Billy Bob paid the same amount of money. So, we can setup an equation now.

a) Total cost of 4 items for Billy Bob sold=Total cost of 3 items for Shelly sold.

4(x-2.25) = 3x

b) Solving equation for x now.

Distributing 4 over (x-2.25), we get

4x - 4*2.25 = 3x.

4x -9 = 3x.

Adding 9 on both sides, we get

4x -9+9 = 3x+9

4x =3x+9.

Subtracting 3x from both sides, we get

4x-3x =3x-3x+9.

x = 9.

c) Checking the solution of the equation by plugging x=9 in equation we got above.

4(x-2.25) = 3x  => 4(9-2.25)= 3*9

               => 4*6.75 = 27

               => 27 = 27.

We got left side = right side. So the solution x=9 is correct.

d) The cost of each item sold by Billy Bob = 9-2.25 = $6.75

Therefore, the cost of each item sold by Shelley is $9 and cost of each item sold by Billy Bob is $6.75.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jefferson high school has 100 less than 5 times As many Students as Taft high school how many students are at Jefferson high sch
    9·1 answer
  • I might be brain dead but can you help me and tell me how to solve this if I don’t have measurements?
    5·1 answer
  • (Dividing polynomials ick!) Please help I'm failing summer class:)
    10·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Graph on a coordinate plane each set of (x, y) values. Which set of values describes two quantities that are in a proportional r
    6·1 answer
  • Chris mixes 4cups of cereal 3cups of pecans 2 cuos of raisins how can you use ratios to compare quantities of each ingredient an
    5·1 answer
  • The total height of three trees is 11 m Tree tree B , and tree B is half as tall as tree C How tall is tree A
    10·1 answer
  • Examine the diagram. <br>Complete the statement by typing the letter of the angle. <br>m______= 54°​
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent 2(a+4b)+5+7b+6
    14·1 answer
  • HELP PLEASE i give brainliest
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!