Answer:
X= 7
Step-by-step explanation:
x+x+2+3x-6=31 Combine x's
2x+2+3x-6=31 Continue to combine x's
5x+2-6=31 Combine whole numbers
5x-4=31 Add 4 to both sides
5x=35 Divide by 5
x=7
Janelle will spend $7.50 because each smoothie costs .75 cents.
Answer:.40 cents
Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.
Distribute.
n(n+3)
Answer : n^2+3n
Answer:
The answer is: 4,500,000 kilometers or in scientific notation: 4.5 x 10^6 kilometers.
Step-by-step explanation:
Multiply to get the answer:
300,000 * 15 =
4,500,000 km
In scientific notation: 4.5 x 10^6