1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
12

I need help please i need a answer

Mathematics
1 answer:
Assoli18 [71]3 years ago
4 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Given

28.95 + 34.05b ≤ 200 ( subtract 28.95 from both sides )

34.05b ≤ 171.05 ( divide both sides by 34.05 )

b ≤ 5.02349..

Thus 5 black inks were purchased

You might be interested in
The revenue from selling xshirts is r(x) 15x The cost of buying x shirts is c(x) 7x + 20. The profit from selling xshirts is px)
timurjin [86]

The profit would be the difference between the total amount earned after selling each and every shirt and the costs of buying them so

p(x)= r(x)- c(x)

7x-20?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
C=a+8 the variable A represents the number of events attended, and the variable C represents the total cost. What is the total c
Nitella [24]
If a is the number of events, then a = 1. Plugging in 1 for a in the equation C=a+8, you get C=1+8=9.

Total cost is $9.
6 0
3 years ago
Please help!! best answer gets brainless ​
katen-ka-za [31]

Answer:

  33, 39, 45, 51

Step-by-step explanation:

The general term of an arithmetic sequence is given by the formula ...

  an = a1 + d(n-1) . . . where a1 is the first term and d is the common difference

Comparing this formula to the one you are given, you see that ...

  a1 = 33, d = 6

This means the first term is 33, and each successive term is 6 more than the previous one. The first 4 terms are ...

  33, 39, 45, 51

6 0
3 years ago
In a standard deck of 52 playing cards, what is the probability
Deffense [45]

Answer:C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
4 years ago
Other questions:
  • List 4.3 5.7 6 5/6 15/4 4 7/8 from greatest to least
    7·1 answer
  • Find the value of x and the value of y? Please help!!!
    9·1 answer
  • A large bag or cashews weigh 8 1/3 pounds one serving is 1/3 pound how many serving are I'm the bag
    13·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST
    6·2 answers
  • Find the best buy (based on price per unit) for cereal.
    8·1 answer
  • Determine whether the given linear equations are parallel, perpendicular, or neither.
    11·1 answer
  • If Mars has a diameter of approximately 4200 miles, what is the volume of Mars.
    5·2 answers
  • Explain why angle “a” must be 135
    9·1 answer
  • Can somebody help me ???
    15·1 answer
  • Which graph of f(x) satisfies the conditions lim f(x) = -4 and lim f(x) = 0?<br> X2-<br> X-2+<br> Y
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!