1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
7

Jackson had $25 to spend on groceries . After purchasing 5 cantaloupes he had $2.50 left how much did each cantaloupe cost

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]3 years ago
3 0
Since the price of the cantaloupes is unknown, it will have to represented by a variable. Let's use x.
If Jackson starts with $25 and buys 5 cantaloupes of an unknown price, this subtracts 5 times the amount of 1 cantaloupe (which is x) from that $25.
This is shown as 25 - 5x.
After spending that money, he has $2.50 left over.
This means 25 - 5x = 2.50.
Now you just need to solve this by first isolating the variable.
First, subtract 25 from both sides.
25 - 5x - 25 = -5x
2.50 - 25 = -22.5
Then, divide both sides by -5. It's -5 since 5 is the coefficient and it's negative, so -5.
-5x / -5 = x
-22.5 / -5 = 4.5
This means x = 4.5.
And if x is 4.5, then that means the cost of 1 cantaloupe is $4.50.
You might be interested in
The scale of a drawing is 1 unit : 6 feet. If the length of the model is 4 units and the width is 2.5, what is the length and wi
Maurinko [17]

Answer:

24 feet in lenght and 15 in width

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What property is 85 + 0 =
MrRa [10]
It is commutative property

5 0
3 years ago
The heart rate of animals vary greatly a bat heart beats about 750times in a minute however,a large whale heart beats only about
Jobisdone [24]

Answer:

i don't know how to do this

4 0
3 years ago
Can someone please help me, please
e-lub [12.9K]
I can only help you if you give me a lot of points
5 0
2 years ago
The cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?​
kumpel [21]

Answer:

2.25$

Step-by-step explanation:

54 divided by 24 is 2.25$

could i get a heart and branliest please?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of the 5 in the number 356,409?​
    5·2 answers
  • I NEED HELP WITH BOTH ASAP
    9·1 answer
  • Which shows the correct way to use the rule ""multiply by the reciprocal"" for the expression below? 7 divided by StartFraction
    8·2 answers
  • Is the ordered pair (5,8) a solution to the system y=x+3 and 3x + 2y =25?
    8·1 answer
  • Claire is decorating a card for her friend. She has a square piece of paper with an area of 36 square inches. She wants to put
    13·1 answer
  • Factor 13c(a+4)−5b(a+4)
    7·1 answer
  • F(x) = -4x2 + 19<br> Find f(-7)
    6·1 answer
  • Need help on the answer
    11·1 answer
  • A water sprinkler covers the area shown in the figure.
    5·1 answer
  • 8. What do you know about triangles PDX and triangle CRX? Justify your answer.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!