Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer: Discretionary fiscal policy
Explanation: Discretionary fiscal policy is a tool of fiscal policy used by the government to expand or shrink the economy as per the need. While performing such policy the government changes the level of tax collection or the amount of expenditure done on the economy.
It is a deliberate action by the policy makers and do not automatically accelerates while during inflation or deflation.
Answer:
Per unit cost will be $197.5
Explanation:
We have given number of units produced = 800
Direct material cost added in January = $74000
And conversion cost added in January = $84000
So total cost = $74000+$84000 = $158000
We have to find the per unit cost of product produced
So per unit cost is given by total cost divided by total number of units produced
So per unit cost
Answer:
After-tax cost $652
Explanation:
$652 = $800 [1 − (0.5 × 0.370)]. Half of the interest is not deductible because it was used to purchase tax-exempt securities.
Answer:
The average product of labor per day is 324
Explanation:
To find the average product of labor per day we need to know the total number of widgets produced divided by the worked days.
Average Product= total number of widgets /days
Monday, 10=250 widgets
Tuesday, 11=286 widgets
Wednesday, 13 =364 widgets
Thursday, 14 workers= 396 widgets
Friday, 12 workers=324 widgets
TOTAL WIDGETS= 250+286+364+396+324=1620
Days= 5 days
Average Product= 1620/5=324