Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
ahaha good one
Step-by-step explanation:
...........
The slope-intercept form:

m - slope
b - y-intercept
The formula of a slope:

We have the points (-3, 1) and (2, -4). Substitute:

Therefore we have the equation of a line

Put the coordinates of the point (-3, 1) to the equation:

<em>subtract 3 from both sides</em>

<h3>Answer: y = -x - 2</h3>