1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
14

Division need help help me know what 12 ÷ 4 =

Mathematics
2 answers:
AURORKA [14]3 years ago
4 0

Hello!

Explanation:

First, divide by the numbers.

12/4=3

12/3=4

You can also multiply by the numbers equal to 12.

4*3=12

3*4=12

Answer: → =3

Hope this helps!

Thanks!

-Charlie

notsponge [240]3 years ago
3 0

12/4 is 3, and you can check this because 3 x 4 is 12.

You might be interested in
Explain how to do <br> nx$3.25=$325.00
cupoosta [38]
N*3.25=325.00
N=325.00/3.25
N=100
4 0
2 years ago
A salesman earns a Commission of $630 for selling $3050 in merchandise
agasfer [191]

Answer:

ok so lets find what percentage 630 is of 3050

630/3050=0.20655737704

so about 20.7%

Hope This Helps!!!

7 0
2 years ago
Factor the expression completely:<br> x³ - 3x² - 4x + 12
Ray Of Light [21]
(x+2)(x-2)(x-3) is the answer hope you 've an A
8 0
2 years ago
Given the figure below, find the values x of and z.
kkurt [141]

Answer:

x=7

z=79

Step-by-step explanation:

13x+10=101

13x=91

x=7

180-101=79

6 0
2 years ago
If angle 1 is 110°, what would the other angle measures have to be in order for m || n and
ra1l [238]

Answer:

Angle 2: 110 degrees, 1 and 2 would have to be the same for the lines to be parallel

Angle 3: 70 degrees angle 3 would have to be the complement to angle 1, so 1+3=180 and 70*3=180, so 3=70 degrees

Angle 4: 70 degrees, 3 and 4 have to be the same opposite angles for the lines to be parallel

8 0
2 years ago
Other questions:
  • She spended $7.50 on each book- If the camp leader has 12 campers how much does she spend on the books
    12·2 answers
  • Shop sells bagles for 5 per dozen how much bagles can you buy for 50
    7·1 answer
  • How do I solve this Algebra 2 question? <br> 2x-3 over 7 = x+4 over 6
    12·1 answer
  • The figure below shows parallel lines cut by a transversal:
    6·1 answer
  • Find the sum andexpress (5n3+7n+2)+(-n3-6n)
    5·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • How many eight notes is equal to a halfnote ​
    8·2 answers
  • A 2 kg hammer is used to nail a 0.002 kg nail with a force of 10 N. How much force is applied to the hammer?
    5·1 answer
  • Slope intercept form: (6,-5) m=1/3
    6·1 answer
  • Abhivardhansinghrathore7979​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!