1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
evablogger [386]
2 years ago
5

If the price of a gallon of milk is $2.56, how much does a cup of milk cost?

Mathematics
2 answers:
algol132 years ago
6 0
1 gallon = 16 cups

1 gallon = 2.56.....so 16 cups = 2.56.....2.56/16 = 0.16 per cup
Mademuasel [1]2 years ago
5 0
You can find the price of a cup of milk by dividing the price of a gallon of milk by the number of cups in a gallon.

\frac{2.56}{16}
0.16

A cup of milk is $0.16 .


You might be interested in
Mitra created a mosaic design using square 2x2 cm white tiles and 2x3 cm rectangular centimeter black tiles. She used twice as m
zvonat [6]

Mitra used 156 white tiles of 2x2 cm and 76 black tiles of 2x3 cm to form a pattern with an area of 1092 cm²

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

Let x represent the number of white tiles and y represent the number of black tiles.

Area of white tiles = 2 cm * 2 cm = 4 cm²

Area of black tiles = 2 cm * 3 cm = 6 cm²

She used twice as many white tiles as black tiles. Hence:

x = 2y   (1)

Also, the finished pattern was 1092 square centimeters in area. Hence:

4x + 6y = 1092   (2)

From both equations:

x = 156, y = 78

Mitra used 156 white tiles of 2x2 cm and 76 black tiles of 2x3 cm to form a pattern with an area of 1092 cm²

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

3 0
2 years ago
I need help on this :/
Phantasy [73]

3/5 both 12 and 20 can both be divided by 4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help:(, i’m not sure how to do this
Schach [20]

Answer:

i think you have to multiply the sides..

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the common ratio between successive terms in the sequence?<br> 27, 9, 9, 1,<br> 3,<br> of
grin007 [14]

Answer:

What is the common ratio between successive terms in the sequence?

27, 9, 9, 1,

3,

of

8 0
2 years ago
Students at Mendel Middle School are planning a fair for their school's fundraiser. Liam volunteers to help plan the event. The
FinnZ [79.3K]

Answer:

15 hours

Step-by-step explanation:

x is the number of hours that Liam volunteered in the first month

The next month he volunteered 1\dfrac{2}{3} times the time he volunteered the first month.

Total time he volunteered in the two months is 40 hours so

x+1\dfrac{2}{3}x=40\\\Rightarrow x+\dfrac{5}{3}x=40\\\Rightarrow \dfrac{3x+5x}{3}=40\\\Rightarrow x=\dfrac{40\times 3}{8}\\\Rightarrow x=15

Time he volunteered in the first month is 15 hours.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A lumber company is making doors that are 2058.02058.0 millimeters tall. If the doors are too long they must be trimmed, and if
    5·1 answer
  • What is 5/8 divided by 20
    11·2 answers
  • How to solve the inequality 1/5 ≤ x/15?
    14·1 answer
  • Jake feeds some chickens 1/8 of a bag of chicken feed each day. If he has 8 bags of feed, how many days will the feed last?
    15·1 answer
  • Staff
    9·1 answer
  • Quadrilateral
    10·2 answers
  • G=3j+4 for j how do I find r
    7·1 answer
  • Chris labels every lattice point in the coordinate plane with the square of the distance from the point to the origin (a lattice
    14·1 answer
  • PLZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP ME I NEED HELP
    14·2 answers
  • How many positive odd factors of 48 are greater than 2 and less than 10
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!