1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
3 years ago
9

I need help on these 9 questions!!!!

Mathematics
1 answer:
sineoko [7]3 years ago
6 0

Answer:


Step-by-step explanation:

13. -2(4)= -8     14. 6(-5)= -30       15. 3(-5)(2)= -30

16. -12(4)= -48     17. -4(2)^2= -64      18. (-5)^2= -25

19. -5(-3)(4)= =60   20. 13(-5)(2)= -130.  21. 3(-3)= -9



Hope this helps!


You might be interested in
Simplify: (−2a2b) • (4a5b2)<br> please can someone help!
xz_007 [3.2K]
Hey there hope this helps you out

5 0
3 years ago
1 Selena rewrote the expression 4(5m + 12s) using the distributive property. What expression did Selena create?
ad-work [718]

Answer:

4*5+12

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to with steps (Y+2) at y=-4
nadezda [96]
<span>(Y+2) at y=-4

First: You will plug in your y
Your equation should look like: -4+2
Next: You will take 2 and subtract the 4
You will get: -2 as your answer

HOPE THIS HELPS! ^_^</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help with this question please
nlexa [21]

Answer:

Go to brainfuse.com

Step-by-step explanation:

They will give you one on one tutoring for any subject (they won't see your face and it's free!)

3 0
3 years ago
Someone help me asap​
Feliz [49]

Answer: b > 13

Step-by-step explanation: b= 14 and 14 is larger than 13. So using the greater than symbol is correct.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A previous analysis of paper boxes showed that the the standard deviation of their lengths is 9 millimeters. a packer wishes to
    13·1 answer
  • How to do this problem​
    12·1 answer
  • Find the inverse of each function. h ( n ) = 4/n − 2
    12·2 answers
  • What is the determinant of k=[6 8]
    10·1 answer
  • raphael went to the store and bought 2.88 pounds of chicken for $7.00 what was the cost per pound of chicken round to the neares
    14·1 answer
  • What is the value of x? ​
    10·1 answer
  • Bob is testing his friend on how smart he is. He wrote the following:
    13·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Marietta and Stan are working on a jigsaw puzzle. The puzzle contains 1032 pieces. If Marietta and Stan have 366 pieces left in
    8·1 answer
  • I want the answers plz...​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!