21^2/0.219 = 2013.69863
2 significant figures are the 20, so the answer is 2000
Answer:
The area and the perimeter of the square barn which has each side 9 meters long is 81 m² and 36 m.
Step-by-step explanation:
see the figure below to better understand the problem
we have that

<h2>The answer is 357.0 feet</h2>
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
The set of real numbers is all numbers that can be shown on a number line. It also includes rational numbers, which are numbers that can be written as a ratio of two integers, and irrational numbers, which cannot be written as a the ratio of two integers.