1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
3 years ago
8

What is $96 spent in 4 hours written as a unit rate in minutes​

Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]3 years ago
3 0

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.

Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.

You might be interested in
a hat contains 2 red apples and 3 green apples. a bucket contains 7 red apples and 3 green apples. a container is selected at ra
Leokris [45]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Formula for the area of parallelogram is _______.
taurus [48]

Step-by-step explanation:

Area = Base  \times Height

5 0
3 years ago
Factor completely x2 − 10x + 25.
earnstyle [38]
X^2-10x+25 = (x-5)^2 or (x-5)(x-5)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y = x + 5<br> 2x + y = 17
larisa [96]

Answer:

y = x + 5: x=y−5

2x + y = 17 : x=-1/2y+17/2

Step-by-step explanation:

I do not exactly know what you were asking but I just answered the questions, if that is not what you were looking for tell me so I can try and edit my answer

8 0
3 years ago
An investment that you bought for __________ and sold for __________ made a profit. A. $1250; $1500 B. $1250; $1000 C. $1500; $1
coldgirl [10]
A. $1250; $1500 because if you bought something for $1250 and sold it for $1500 you would be gaining $250
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A community bike ride offers a short 5.7 mile ride the short ride is followed by a long ride 5 2/3 times as long as the short ri
    9·1 answer
  • Kaleb rode his bike at a rate of 10 mph for 2 hours. How far did he ride?
    15·2 answers
  • in a basket ball game some points are worth 2 points and some are worth 3 points in one game ratio of 3 point basket to 3 point
    10·1 answer
  • You surveyed 112 students and found out that 14 went to the movies last week-
    9·1 answer
  • Fasiz and Dale drive at the same speed along a road. Fasiz drives 8 km
    12·1 answer
  • I have provided 2 pictures. Please help.
    14·1 answer
  • What's smaller than 1/4
    13·2 answers
  • Help quick ❗️❗️ Which sequence of transformations will change did your PQRS to figure P’Q’R’S’?
    14·1 answer
  • You budget $200 for wooden planks for outdoor furniture. Cedar costs $2.50 per foot in Pine costs $1.75 per foot. X equal the nu
    12·2 answers
  • Which coordinate pair represents the unit rate of points per correct answer?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!