1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
12

What is the process of confirming or disconfirming a claim called?

Mathematics
2 answers:
Katena32 [7]3 years ago
8 0
I think the appropriate response is Independent Verification. It is voting machines that create no less than two free auditable records of votes where the second record is utilized to check the first. To be viewed as "free" no less than one of the records must not be editable by the voting machine and be straightforwardly irrefutable by the voter. These frameworks must take into consideration the numerous records to have the capacity to be cross-checked.
maks197457 [2]3 years ago
5 0
The term that is being defined by the description above is INDEPENDENT VERIFICATION. In the case of independent verification, this kind of validation is typically done by others who are not directly involved in a project or product. Examination is done here by a third party wherein confirming and disconfirming of a claim is possible.
You might be interested in
Show me step by step : 0.18x1.5
rosijanka [135]

Answer:

0.27

Step-by-step explanation:

0.1 8

x 0.50

-----------

000

900

x 1800

-----------

2700 = 0.27

3 0
2 years ago
Help i still dont understand
VladimirAG [237]

Answer:

1. c

2. a

3. d

4. b

Step-by-step explanation:

For 1, use parchment paper for rotating it around the origin.

For 2, just make the y value positive.

For 3, add 13 to the y value.

For 4, use process of elimination with the answer choices.

(I know right, horrible explanation but you wanted the answers right?)

4 0
3 years ago
John is buying wallpaper for his bedroom. The dimensions of the wall are shown below. If the total cost of the wallpaper was $70
Setler79 [48]

What are the dimensions of the wall?

5 0
3 years ago
A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?
Elan Coil [88]

Answer:

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of 3 meter ribbon = $1.89

Unit price per meter = \frac{1.89}{3}

Unit price per meter = $0.63 per meter

Therefore,

The price of ribbon is $0.63 per meter.

5 0
3 years ago
X=3 is a factor of x^3+3x^2-7x+19.
Andrew [12]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

3^3+3(3)^2-7(3)+19

27+27-21+19

54-2

52

Hope this helps

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. A (n) = 5 + (n - 1)(1/6)
    11·1 answer
  • Someone knows how to do this?<br><br> Please, help me!
    5·1 answer
  • HELPPPPP!!!!!!
    15·1 answer
  • Kieran mother gets a restaurant bill for $25 he has a coupon for 15% of the acid Discount Supply she had 20% as tip what is the
    8·1 answer
  • Please help me please will give brainliest to ​
    9·1 answer
  • Carlos got 130 pieces of candy on Halloween and 39 of them were lollipops what percent of the pieces of candy were lollipops
    10·1 answer
  • I just what some special person who gets this to have a good day stay safe god bless
    5·2 answers
  • Help please? not sure about this
    14·1 answer
  • Isosceles triangle with sides 3.5 in, 3.5 in, and 6 in.
    5·1 answer
  • Write the following ratios 750 ml: 3L​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!