Answer:
1. 9/10
2. 15/16
4. 3/5
5. 3/5
Step-by-step explanation:
1. 7/10 + 2/10 = 9/10
2. 13/16 + 2/16 = 15/16
4. 7/15 + 2/15 = 9/15 = 3/5
5. 9/20 + 3/20 = 12/20 = 3/5
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
m=-48.6
Step-by-step explanation:
-27.5-m=21.1
m=-27.5-21.1
m=-48.6
Solve for zzz: -0.25z = -1.25−0.25z=−1.25minus, 0, point, 25, z, equals, minus, 1, point, 25 z =\,z=z, equals
tia_tia [17]
i need an actual equation, no one is going to do any with that
Answer:
33k-15
Step-by-step explanation:
8k−5(−5k+3)
8k+25k-15 because -5(-5) equals=25. Two negatives equal a positive.
-5(3)= -15
So the equation changes to 8k+25k-15.
Combine like terms, and you get:
33k-15
Hope this helps, have a good day. c;