1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
7

−2/3−(−1 1/3) pls answer as soon as possible

Mathematics
1 answer:
Kitty [74]2 years ago
8 0
The answer is 3 to subtract the fractions, find the LCD and then combine
You might be interested in
Morgan started the year with 615 in the Bank Eunice saving $25 per week Kendall started with 975 and is spending $15 per week th
maw [93]
14.5 weeks        answer is 15 weeks

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helphahahaahahahahahaha
CaHeK987 [17]

Answer:

Whats the funny?

Step by step explanation:

4 0
3 years ago
How can you find the whole when you know part and the percent.
Usimov [2.4K]

An example should make this clear.

If  $50  is 40%   what is the value of the whole amount?

Answer:-  Whole amount = 100^%

By proportion this =  (100/ 40) * 50

= 2.5 * 50

= $125    (answer)


4 0
3 years ago
a pair of socks costs $5.00. a package of 3 pairs costs $12.00. how much would you save if you buy 2 packages instead of 6 indiv
svp [43]
you will save 6 dollars If you buy 2 packages, instead if 6 individual pairs.
7 0
3 years ago
Select the two values of x that are roots of this equation. 2x2 + 7x + 6 = 0
Anna007 [38]

Answer:

x = -3/2, -2

Step-by-step explanation:

2x^2 + 7x + 6 = 0

(2x + 3)(x + 2) = 0

(2x + 3)

2x = -3

x = -3/2

(x + 2)

x = -2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of the expression (5)"?​
    6·1 answer
  • You have 6 different video games. How many different ways can you arrange the games side by side on a​ shelf?
    6·1 answer
  • Si tienes 24 tubos de 6 metros de longitud cada uno para unir dos puntos que conducen agua , si los tubos fueran de 8 metros ¿ c
    9·1 answer
  • Oil that costs 22.50/barrel is mixed with oil that costs 35.00/barrel. How many barrels of each oil should be included in 1250 b
    8·1 answer
  • Printer: $149,18% off
    15·1 answer
  • HURRY
    10·1 answer
  • 7) The fee for charging an electric car at Station A is $2 to start, and then $4 for each hour or fraction of an hour.
    14·1 answer
  • The cost of custom-made cookies at a bakery is shown on the graph below, where x represents the number of cookies and y represen
    9·1 answer
  • Sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate
    6·2 answers
  • Help help help plz pretty plz
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!