1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
3 years ago
13

You recently got a job a Dillards selling shoes. Each month you earn $450 plus one eigth of your sales. Whar amount in sales mus

t you sell this month to earn more than $2000
Mathematics
1 answer:
Zanzabum3 years ago
6 0
Let your amount of sales be x
let you total be y
y = 450 + x / 8
but you want y > 2000
2000 < 450 + x / 8
x / 8 > 1550
x > 1550 × 8
x > 12400
therefore you must sell at least $12,400
You might be interested in
Find the volume of a cone with a base radius of 6 yd and a height of 12 yd
anygoal [31]

Answer:

452.38934 yd^3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What number is 10 times as much as 2.357?
IRINA_888 [86]
The number 23.57 is 10 times larger than 2.357.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sidewalk forms the diagonal of a square park. The sidewalk is 30 meters long. To the nearest tenth of a meter, how long are th
PtichkaEL [24]
<span> <span>We can use the Pythagorean Theorem (A² + B² = C²) to solve for the lengths of the sides. We know that the diagonal, C, is 30 meters long, so C² = 900 meters. We know that since the park is square, A² + B² = 2A² = 2B²

900 = 2A²

A^2 = 450

Taking the square root of 450, we find that the lengths of A and B are roughly 21.2 meters.</span> </span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
4 years ago
About what distance in feet would a person be 8 seconds after experiment begins
wel

is this the full question?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Dominique is buying water. She needs 2 liters. A​ half-liter of water costs ​$2.46. A 250​-milliliter container of water costs ​
    12·1 answer
  • Write your answer as a mixed number 5/6+1/4
    11·2 answers
  • If a space ship travels 22,500 miles per hour, in 100 hours, it would have traveled 2.25 x 106 miles. true or false
    12·1 answer
  • Dwight creates a table of values for a function and plots the points. He finds that one y value divided by the next y value prod
    5·2 answers
  • Sophia works in a clothing store and earns $40 per day. She earns an extra $5 for each outfit she sells. If Sophia wants to earn
    15·1 answer
  • Work out the value of 4(2x+3y) when x=8 and y=-3
    8·2 answers
  • In the inverse variation function, what happens to the output when the
    9·1 answer
  • Does anyone know the answer to this ?
    9·1 answer
  • Plz HELP I need thi done in 5 minutes. I won't be able to play in my volleyball game tonight if I don't pass this.
    8·1 answer
  • Bacon cheeseburgers cost $8.99 each, and meat-stuffed baked potatoes cost $7.49 each. If Hank purchased 10 burgers and potatoes
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!