1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
3 years ago
11

What is the rule for finding the sum of two negative integers

Mathematics
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
8 0

adding two negative integers always yields a negative sum

You might be interested in
PLZ SOMEONE HELP ME AND EXPLAIN <br> THX
ELEN [110]
The graph of g is one-fifth as steep as the graph of f.

The function g basically takes the inputs for f and multiplies them by one-fifth, which means the outputs are one-fifth times those of f. Multiplying by one-fifth makes something smaller (it's the same as dividing by five). It helps to visualize this relationship, so I've attache the graphs below.

7 0
3 years ago
Please help me ASAP easy problem giving brainlist!!
never [62]

Answer:

x ≥ 1

Step-by-step explanation:

Since it's a closed circle x could also be equal to 1. Also, since the arrow is pointing away from 1 the answer of x is greater than 1, therefore the answer is x ≥ 1.

8 0
3 years ago
Given that a function, g, has a domain of -20 sxs 5 and a range of 5 s 39 s 45 and that g(0) = -2 and g(-9) = 6, select the stat
luda_lava [24]

Answer:

option (B) and (D)

Step-by-step explanation:

It's just basic of domain and range just check out the domain and range you can get your answer .

Only option (B) and (D) satisfy in the given range and domain

8 0
3 years ago
London bought snacks for her team's practice. She bought a bag of apples for $2.25
lozanna [386]

Answer:

j = $7.38 / 18

Step-by-step explanation:

1. We have to find the total cost of a 18 juice bottles pack

= $ 9.63 - $ 2.25

= $ 7.38

2. To find how much each bottle of juice costs :

j = $ 7.38 / 18 #

3 0
3 years ago
Is -5/12 and irrational or rational
oksian1 [2.3K]

Answer:

Rational.

Step-by-step explanation:

Since it can be put into a fraction, negative or positive it is clearly rational. Irrational numbers are numbers we can never know the true value because they repeat forever (pi for example)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
    6·1 answer
  • Please help! Thank you. I will mark brainliest if correct.
    14·2 answers
  • How to quickly convert degrees to radians?
    11·1 answer
  • Store ABC sells 8 lbs. of oranges for $6.00. Store XYZ sells 14 lbs. or oranges for $11.20. Which store is less expensive, and b
    12·1 answer
  • a class conduct a survey of 1000 students At one point 6% of the students forgot their locker combination, how many forgot their
    9·1 answer
  • Which of the given functions have an average rate of change of -12 on the interval [0, 2]?
    7·2 answers
  • 9. This piecewise function represents the Social Security taxes for 2009. How much did Rachel pay in Social
    7·1 answer
  • What should she do next to find 42 to the nearest hundredth?
    10·1 answer
  • Plz help, asap!!
    11·2 answers
  • 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!