1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
2 years ago
5

Help with thismath problems

Mathematics
1 answer:
yanalaym [24]2 years ago
6 0
It's really hard to see and i know what you're working on! i'll be glad to help!
You might be interested in
Can someone help me pls
KatRina [158]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

x=5 hope this helps!

8 0
3 years ago
A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?
telo118 [61]

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

5 0
1 year ago
PLEASE HELP ASAP TENTH GRADE GEOMETRY
wel

Answer: SU = 4(1) + 1 = 5

Step-by-step explanation:

Since T is on segment SU we know the whole is eqaul to the sum of it’s parts.

ST + TU = SU substitute

3x - 1 + 3x = 4x + 1 simplify

6x - 1 = 4x + 1 solve for x

2x = 2

x = 1

ST = 3(1) -1 = 2

TU = 3(1) = 3

SU = 4(1) + 1 = 5

5 0
2 years ago
a town's population is currently 5,500.if the population doubles every 91 years, what will the population be 182 years from now​
Blizzard [7]

Answer:

I think the answer is 22,000

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many sets of four consecutive positive integers are there such that the product of the four integers is less than $100,\!000
SVEN [57.7K]

Answer:

16,17,18,19

Step-by-step explanation:

one guy guessed. probably using a calculator

another guy took the 4th root of 100,000 and rounded down a number

(a third way started like this

n*(n+1)*(n+2)(n+3)=100000

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Correct Answers only please!
    8·1 answer
  • How to find the absolute value of functions
    6·1 answer
  • Help(------------------------)
    13·1 answer
  • What number should be added to both sides to complete the square? x^2 + 8x = 4
    8·1 answer
  • What is the value of n?
    12·1 answer
  • Geometry Help! (will mark brainliest)
    13·2 answers
  • Select the correct answer.
    10·1 answer
  • ........................................
    11·1 answer
  • B)
    12·1 answer
  • Im very bored. bbbbbbbbbbbbbbbbbbb
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!