1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
9

3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?

Mathematics
1 answer:
marissa [1.9K]3 years ago
3 0
2, 70$ : 3 = 0, 9o $The total cost for each pen 
_____________
You might be interested in
NO SCAM PLEASEEEE
damaskus [11]
The answer is 11/36

2/12 chance of rolling fours

because there are 2 sides containing a four on both dice combined and 12 sides in total.

Doubles mean you have to roll the same number simultaneously so let’s say we want to calculate the probability for double ones: then it’s 1/6 on the first dice for a one, and 1/6 on the second dice to land on a one as well.

I personally like to imagine a box like this:
_ _ _ _ _ _
|
|
|
|
|
|

If you have one dice then it’s just a random segment on one of the lines. If you want the specific result from two dice then you want two specific segments which is also the 1 specific tile out of 36 (6 width times 6 height). So you multiply.

1/6 * 1/6 = 1/36 chance to roll double of ones

And 1/36 chance to roll double twos, threes, fours, fives, and sixes. But we don’t count the double fours because any four will do. So:

1/36 * 5 = 5/36

So for the probability of either doubles or containing a four is the probability of doubles of either number plus the probability of either dice being a four:

5/36 + 2/12 =

5/36 + 6/36 =

11/36
5 0
2 years ago
The temperature of the rod was 10°C above zero. It was kept in a freezer at 2 p.m. If
aleksklad [387]

Answer:

I think it would take 6 minutes to reach temperature below 8 °C

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLZZZ HELP!! I WILL GIVE BRAINLIEST
Hunter-Best [27]

Answer:

I say answer number 2

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
two irregular pentagons are constructed so that every side has length of 1 unit. Does this necessarily mean that these figures a
algol [13]

Answer:

la repuedta es la tila idnjxnfozmsuzndybdjsnshsbsb

5 0
2 years ago
How many minutes equal 5.4 days? <br> a. 7776 <br> b. 1440 <br> c. 1296 <br> d. 3888
Mazyrski [523]
Hello,

Shall we begin?

Minutes of hour = 60
Hours per day = 24
Days = 5.4


= 24 * 60 * 5.4
= 7,776

<span>Answers: a) 7,776</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How to find the hypotenuse of a right angle
    10·2 answers
  • You buy three tickets to play the "Mega Big Time Jackpot" in which the prize is $200,000. The chance any ticket wins is 1 out of
    14·1 answer
  • The pie chart below shows the number of books read each year. If the total number of people surveyed is 8000,
    8·1 answer
  • One grain of this sand approximately weighs 7 x 10^-5g.
    13·2 answers
  • A necklace costs £900. Work out the price after a 2% price increase.
    9·2 answers
  • A 200-seat movie theater charges $3.00 for adults and $1.50 for children. If all seats were filled and total ticket income was $
    12·2 answers
  • PLEASE PLEASE HELP !!
    9·1 answer
  • C) A mother is three times as old as her daughter. Five years ago, she was five times
    7·1 answer
  • What is the square root of 3529
    15·2 answers
  • Slope between (-3,-3) and (-5,-2)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!