1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DedPeter [7]
2 years ago
7

The terms iconic and echoic apply to:

Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]2 years ago
4 0

Answer:

Sensory

Step-by-step explanation:

You might be interested in
When a number x is multiplied by 4 the result is 2/5 what is the vaule of x
topjm [15]
2/5 as a decimal is 0.4 
4*0.1=0.4 
meaning x is 0.1
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have $28, and you want to get half-dollar coins from the bank to give to children who come into your store. What is the most
Ray Of Light [21]
E, 56, because you have 28 dollars, and you have to multiply that by two to get half dollars. 28*2=56.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What temperature is ten degrees higher than -7c
Kipish [7]

+3°C

an increase in temperature is denoted by +

- 7 + 10 = +3C

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Engineers and architects often use transformed shapes to design objects or structures. Analyze a building or structure around yo
Crank

Answer:

A two story home might use translation to have both floors identical and most homes have windows of the same size and shape so they might also use translation. Sometimes buildings use reflection to make rooms opposite each other the same.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Edgar held a garage sale and sold a combined total of 15 toys and
    7·2 answers
  • Julie, the soccer team's captain, wants to borrow her parent's car to drive to the tournament. Her parents tell her that she has
    6·1 answer
  • Solve this system using any method (substition elimination) Thank you!!!
    14·1 answer
  • Which symbol correctly compares the two fractions?
    12·1 answer
  • sara compares to phone plans. plan A charges $99 for the phone plus $25 per month. plan B charges $39 for a phone and a $35 per
    10·1 answer
  • Solve 3x-4y=18,9x+2y=12
    8·1 answer
  • -2x - 3y <br><br><br><br> Complete factor :)
    6·1 answer
  • PLS HURRY I WILL MARK BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!
    9·2 answers
  • PLS HELP, ILL GIVE BRAINLIEST!
    9·2 answers
  • How many ways can you make the number 2? (Using consecutive numbers)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!